Wybierz kontynent

Karol August Freyer – przyjaciel Fryderyka Chopina

Pedagog, kompozytor, organista. Jego uczniem był Stanisław Moniuszko, zaliczał się do najbliższych przyjaciół Fryderyka Chopina. Najlepszy organista stolicy, twórca, m. in. wykonywanych do dzisiaj pieśni religijnych.

August Freyer Fot. Portret aut. Aleksandra Regulskiego

 

Karol August Freyer. właśc. Karl August Freyer. Syn ziemianina Johanna Gottfrieda i Johanny z Bachów. Od najmłodszych lat muzyki i gry na organach uczył go kantor K.B. Geissler, a teorii muzyki i kompozycji Schneider i Pohlenz w Lipsku. Polecony przez nich Józefowi Elsnerowi przybył do Warszawy w 1827 r., by ukończyć u niego studia muzyczne. W Polsce miał pozostać do końca życia.

Został nauczycielem muzyki, a do grona jego uczniów należał Stanisław Moniuszko. Był uważany za najlepszego organistę stolicy. W 1831 r. otrzymał posadę kontrabasisty w orkiestrze Teatru Wielkiego. Wkrótce musiał z niej zrezygnować, ze względu na słabe zdrowie. Odtąd poświęcił się wyłącznie grze na organach.

 

Uznany przez największych
W 1834 r. odbył trzyletnie tournée po miastach niemieckich, gdzie spotkał się z dużym uznaniem jako organista. Odwiedził m.in. Berlin Hamburg i Wrocław, zdobywając uznanie publiczności, krytyków i wybitnych muzyków, m. in. Felixa Mendelssohna.

Po powrocie do Warszawy otrzymał stanowisko organisty w kościele ewangelickim pw. Św. Trójcy. Założył profesjonalny chór parafialny oraz szkołę muzyczną, w której ubożsi uczniowie kształcili się za darmo. Był właścicielem szkoły i prowadził ją przez 30 lat. Gdy władze carskie po powstaniu listopadowym zamknęły wyższe uczelnie, była jedyną placówką tego rodzaju w mieście.

W 1838 r. Freyer ożenił się z Dorotą Roth. Była ona wdową po jego poprzedniku na stanowisku organisty w kościele św. Trójcy, matką kompozytora Teodora Einerta. Doczekali się córki.

 

Grono muzyków polskich z 1860 r.:  Adam Munchheimer, August Freyer, Jan Quatrini [...]
Tygodnik Illustrowany. 1900, nr14, s. 273, mbc.cyfrowemazowsze. Domena Publiczna.

 

Upadnij na kolana
Kiedy w 1861 r. otwarto Instytut Muzyczny, Freyer zlikwidował swoją szkołę. W nowo powstałej uczelni objął posadę profesora gry i teorii organowej. I tutaj miał na uwadze niezamożnych uczniów.

Był autorem podręcznika „Praktyczna Szkoła na Organy”, przez wiele lat obowiązującego w Instytucie Muzycznym. W 1871 r. należał do grona założycieli Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.

Karol August Freyer był nie tylko znakomitym pedagogiem i organistą. Skomponował również wiele różnorakich utworów: chorały, fantazje, msze, preludia, tańce i wariacje koncertowe.  Są one wykonywane do dzisiaj, np. pieśń religijna „Upadnij na kolana”.

Doceniany przez innych muzyków i kompozytorów, należał do grona bliskich przyjaciół Fryderyka Chopina – otrzymał od niego portret z dedykacją.

 

Został w Polsce na zawsze
Po 52 latach pracy, w 1879 r., przeszedł na emeryturę i wyprowadził się do córki, do Pilicy k. Grójca. Tutaj zmarł 28 maja 1883 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu ewangelickim. Gdy cmentarz likwidowano, prochy i nagrobek artysty zostały przeniesione na cmentarz ewangelicko–augsburski w Warszawie. Data urodzenia, jak na nim widnieje, jest błędna – zamiast 1801 r., jest na nim wyryty 1803 r.

R.G.

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Powiązane wydarzenia

1801-12-15

W Muldzie k/Drezna urodził się Karol August Freyer, kompozytor, organista i pedagog. Nauczyciel Stanisława Moniuszki, przyjaciel Fryderyka Chopina.

224. rocznica

1883-05-28

W Górze Kalwarii zmarł Karol August Freyer, kompozytor, organista i pedagog. Nauczyciel Stanisława Moniuszki, przyjaciel Fryderyka Chopina.

Góra Kalwaria (mazowieckie, Polska)

142. rocznica

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj