Wybierz kontynent

Październik 2023 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

Fot. Ambasady GOV

1-8 października kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa, konsul RP Andrzej Kalinowski oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Dominika Teske wzięli udział w obchodach 29. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie. 7 października kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa wzięła udział w autorskim pokazie filmu „Blachnicki – życie i światło” zorganizowanego w ramach 29. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej.

2 października ambasador Sebastian Kęciek wziął w Budapeszcie udział w spotkaniu ambasadorów krajów Unii Europejskiej z węgierskim ministrem ds. UE Jánosem Bóką. Celem spotkania było omówienie bieżących tematyki agendy unijnej.

3 października ambasador Sebastian Kęciek z córką wziął udział w spektaklu „Podróże Guliwera” teatru Bajka z Cieszyna, z udziałem polskich i czeskich aktorów zaprezentowanym w Teatrze Narodowym w Budapeszcie. Przedstawienie w języku polskim z węgierskim tłumaczeniem symultanicznym zostało pokazane w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Spotkań Teatralnych im. Imre Madácha (MITEM). Po przedstawieniu ambasador spotkał się również z aktorami występującymi w sztuce, która zdobyła duży poklask młodej widowni.

4 października ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z rozpoczynającym swoją misję w Budapeszcie ambasadorem Belgii Jeroenem Vergeylenem.

5 października ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z nowym ambasadorem Litwy na Węgrzech Mindaugasem Rukšelè.

5 października gościem ambasadora Sebastiana Kęcieka był inaugurujący swoją misję na Węgrzech ambasador Grecji Emmanouil Apostolakis.

7 października konsul RP Andrzej Kalinowski wziął w Ostrzyhomie udział w uroczystościach upamiętniających 340. rocznicę zwycięstwa wojsk polsko-habsburskich nad wojskami Imperium Osmańskiego w bitwie pod Parkanami (dziś słowackie Štúrovo). Konsul złożył w imieniu ambasady wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, który dowodził wojskami w zwycięskiej bitwie.

9 października ambasador Sebastian Kęciek wziął udział na cmentarzu Farkasréti w Budapeszcie w uroczystościach pogrzebowych Jánosa Hóváriego, dyrektora Biura Przedstawicielstwa Organizacji Państw Tureckich na Węgrzech.

10 października ambasador Sebastian Kęciek dokonał wpisu do księgi kondolencyjnej upamiętniającej zmarłego dwa dni wcześniej Laszló Sólyoma, byłego prezydenta Węgier. Ambasador podkreślił, że zapamiętamy go jako dobrego przyjaciela Polski i Polaków. To właśnie z inicjatywy prezydentów László Sólyoma i Lecha Kaczyńskiego został ustanowiony w 2007 roku Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

12 października ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z podsekretarz stanu ds. rozwoju handlu zagranicznego w Ministerstwie Sprawie Zagranicznych i Handlu Katalin Bihari. Rozmowy dotyczyły kwestii polsko-węgierskiej współpracy ekonomicznej.

13 października ambasador Sebastian Kęciek spotkał się w Karcag (komitat Jász-nagykun-Szolnok) z burmistrzem tego miasta Tiborem Szepesim, przewodniczącym rady komitatu Jász-Nagykun-Szolnok Imre Hubaim oraz posłami do parlamentu z Karcag – Sándorem Fazekasem (byłym ministrem rolnictwa) i Sándorem F. Kovácsem. W spotkaniu uczestniczył konsul honorowy RP w Szolnoku Krzysztof Filipowicz. Miastem partnerskim Karcag w Polsce jest Krosno Odrzańskie.

15 października w siedzibie Ambasady RP w Budapeszcie ambasador Sebastian Kęciek oraz konsul RP Andrzej Kalinowski spotkali się z panią Janiną Sołtysiak-Kásą i jej małżonkiem Péterem Kásą. Państwo Kása w związku z 65. rocznicą zawarcia małżeństwa zostali odznaczeni Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

18 października ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w ceremonii pogrzebowej byłego prezydenta Węgier László Sólyoma na cmentarzu przy Fiumei út w Budapeszcie.

19 października ambasador Sebastian Kęciek i kierownik Wydziału Polityczno- Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa wzięli udział w towarzystwie nadburmistrza Budapesztu Gergelya Karacsonya w otwarciu tzw. parku świateł na terenie kompleksu basenów Palatinus na budapeszteńskiej wyspie Małgorzaty. Uroczystość ta inicjuje obchody 150. rocznicy powstania Budapesztu (zjednoczenia Budy, Óbudy i Pesztu) i prezentuje w bajecznym oświetleniu historię miasta od początku jego powstania po dzień dzisiejszy, a nawet wizję jego rozwoju. Park świateł już po raz drugi przygotowała w Budapeszcie polska firma Lumina Park. Jej ubiegłoroczna ekspozycja w tym samym miejscu przyciągnęła ponad 200 tysięcy zwiedzających.

19 października ambasador Sebastian Kęciek i kierownik Wydziału Polityczno- Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa wzięli udział w konferencji upamiętniającej postać Wacława Felczaka w 30. rocznicę jego śmierci. Podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację im. Wacława Felczaka i Collegium Eötvösa w Budapeszcie referaty wygłosili polscy i węgierscy historycy, zaprezentowano też zbiór prac Wacława Felczaka w języku węgierskim „Europa Centralis”.

20 października ambasador Sebastian Kęciek otworzył międzynarodową konferencję nt. „Miejsce Polski i rola współpracy regionalnej w Europie Środkowej” zorganizowaną przez Narodowy Uniwersytet Służby Publicznej (NKE) w Budapeszcie. Prezentacje wygłoszone na konferencji przez ekspertów polskich i węgierskich poruszały kwestie polskiej polityki wschodniej, uwarunkowań współpracy regionalnej z perspektywy Polski, Inicjatywy Trójmorza, możliwości współpracy gospodarczej w Europie Środkowej i zmian w krajobrazie współpracy regionalnej w świetle wojny na Ukrainie.

20 października, z okazji zbliżającej się 67. rocznicy wybuchu powstania 1956 roku przy kwaterze 301 na Nowym Cmentarzu Komunalnym w Budapeszcie uczczono pamięć Polaków i Węgrów walczących o wolność w 1956 roku. Reprezentujący Ambasadę RP w Budapeszcie kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa i attaché obrony płk Sławomir Mnitowski wraz z prezes węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej (odpowiednik polskiego Instytutu Pamięci Narodowej) Réką Földváryné Kiss złożyli wieniec przy kopijniku – symbolu polsko-węgierskiej solidarności 1956 roku.

20 października ambasador Sebastian Kęciek i kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa wzięli udział w otwarciu przygotowanej przez Węgierskie Muzeum Narodowe i Komitet Pamięci Narodowej wystawy „Wśród bojowników o wolność - fotografie Johna Sadovy'ego z czasów rewolucji węgierskiej 1956 roku”. Wystawę otworzył przewodniczący Zgromadzenia Krajowego (parlamentu) Węgier László Kövér. Wystawa prezentuje fotografie urodzonego w Czechach amerykańskiego fotoreportera Johna Sadovy'ego wykonane w Budapeszcie w 1956 r. w czasie rewolucji.

20 października kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa na zaproszenie władz miasta Dabas (komitat Pest) wygłosiła prezentację na temat Polski, skarbów polskiej kultury, parków narodowych i miejsc Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce podczas wydarzenia „Nigdy nie za późno, aby zobaczyć świat”, organizowanego w ramach Dni Gyón. Kierownik Ratajczak-Sowa w towarzystwie przedstawicieli władz miasta wzięła także udział w uroczystości upamiętnienia i złożenia wieńców z okazji 67. rocznicy wybuchu rewolucji węgierskiej 1956 roku.

21 października chargeé d’affaires a.i. Katarzyna Ratajczak-Sowa wzięła w Budapeszcie udział w uroczystości wręczenia nagród Międzynarodowego Komitetu Fair Play. Tegorocznymi laureatami byli także Polacy: szermierz, szablista, działacz sportowy, srebrny medalista mistrzostw świata z Budapesztu 1975 r. Jacek Bierkowski oraz żeglarka Hanna Chojnicka.

22 października chargeé d’affaires a.i. Katarzyna Ratajczak-Sowa i konsul RP Andrzej Kalinowski wzięli udział w uroczystych obchodach 65-lecia założenia najstarszej organizacji polonijnej na Węgrzech – Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema na Węgrzech.

W dniach 22-27 października ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w Georgetown Leadership Seminar 2023, programie organizowanym przez Edmund A. Walsh School of Foreign Service na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Seminarium Liderów Georgetown każdego roku zaprasza 30 młodych uczestników z całego świata, aby poruszać zagadnienia głównych wyzwań polityki zagranicznej oraz lepszego zrozumienia procesów geopolitycznych zachodzących na świecie. Program jest także możliwością prezentowania polskiego punktu widzenia względem kluczowych wyzwań polityki międzynarodowej. Do udziału w programie ambasador Kęciek został wybrany przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego.

23 października chargeé d’affaires a.i. Katarzyna Ratajczak-Sowa wzięła udział w uroczystości podniesienia flagi na placu Lajosa Kossutha przed gmachem parlamentu Węgier w 67. rocznicę wybuchu powstania węgierskiego 1956 roku.

25 października w Instytucie Polskim odbył się wernisaż wystawy polskich i węgierskich artystów współczesnych „Biomorph Connections” – projektu fundacji Magyar Képzőmüvészetért és Grafikáért, realizowanego z funduszy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu polsko-węgierskiej współpracy pozarządzowej. Wystawę otworzyły chargeé d’affaires a.i. Katarzyna Ratajczak-Sowa i dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Dominika Teske.

 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj