Spotkanie otworzył Ambasador Aleksander Surdej, Stały Przedstawiciel RP przy OECD, który w swoim wystąpieniu podkreślił rolę, jaką Polska odgrywała i wciąż odgrywa w udzielaniu pomocy zaatakowanej Ukrainie. Wymienił, że Polska stała się schronieniem dla około 3 milionów Ukraińców, a prawie 1,6 mln z nich otrzymało w Polsce swój numer PESEL, dzięki któremu mają oni dostęp do gwarantowanych przez państwo świadczeń publicznych. Dodał również, że 80% uchodźców z Ukrainy, w większości kobiety, znalazło pracę w Polsce,
a ponad 180 tysięcy ukraińskich dzieci uczęszcza do polskich szkół.
Następnie przedstawicielka DCD OECD Eleanor Carey zaprezentowała najnowsze dane dotyczące światowych trendów w udzielaniu pomocy rozwojowej w kontekście wojny w Ukrainie oraz sytuacji po-COVID-owej. Na początku zarysowała profile współpracy rozwojowej oraz dodała, że w ostatnim czasie zwiększono pomoc rozwojową w dwóch obszarach: na działania poświęcone przeciwdziałaniu pandemii COVID-19 i dla dotkniętej wojną Ukrainy.
Prezentująca przybliżyła statystykę, z której wynika, że wsparcie dla Ukrainy, przede wszystkim przez Unię Europejską oraz Stany Zjednoczone, było drugą w historii największą przekazaną pomocą finansową.
Zauważyła, że pomoc dla Ukrainy jest bardziej zorientowana na pomoc rozwojową, niż na pomoc humanitarną, w przeciwieństwie do pomocy dla Afganistanu, Syrii czy Jemenu. Przedstawiła szacowany przez OECD koszt odbudowy Ukrainy, który ma przekroczyć 411 mld dolarów na przestrzeni dziesięciu lat.
W swoim wystąpieniu zwróciła również uwagę na dynamiczny wzrost oficjalnej pomocy rozwojowej Polski w 2022 r., porównując go z dochodem narodowym tego kraju. Carey zestawiła w tym kontekście Polską politykę rozwojową na tle Czech oraz Finlandii, konstatując, że największe nakłady finansowe wszystkie te kraje ponoszą na wsparcie infrastruktury społecznej.
W dyskusji głos zabrała dyrektor DCD OECD Pillar Garrido, która podkreśliła rolę Polski w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. Z kolei przewodniczący Komitetu Pomocy Rozwojowej (DAC) Ambasador Carsten Staur zwrócił uwagę, że pomoc dla Ukrainy musi być zaplanowana i dobrze przemyślana. Podkreślił silną pozycję Polski w Europie i docenił wagę jej w kontekście wojny w Ukrainie, jednocześnie przypominając o tym, że myśląc o pomocy rozwojowej nie powinniśmy zapominać o państwach afrykańskich.
Panel zakończył się podsumowaniem Ambasadora Surdeja, który zwrócił uwagę na to, jakie mechanizmy polska administracja wdrożyła po ataku Rosji na Ukrainę. Zachęcił do odwiedzenia stron internetowych OECD w celu zaznajomienia się z najnowszymi danymi dotyczącymi pomocy rozwojowej, m.in. dotyczących analizy OECD dotyczącej profili współpracy rozwojowej czy raportu o wpływie ataku Rosji na Ukrainę na oficjalną pomoc rozwojową.
Więcej informacji:
https://www.oecd-ilibrary.org/sites/5096b978-en/index.html?itemId=/content/component/5096b978-en
https://www.oecd-ilibrary.org/development/development-co-operation-profiles_2dcf1367-en
Photo : OECD