Wybierz kontynent

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa sędziemu Jerzemu Stępniowi

W czwartek, 23 listopada 2023, na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa sędziemu Jerzemu Stępniowi, człowiekowi, który poprzez swoją działalność wniósł wielki wkład w rozwój polskiej nauki, polityki, administracji państwowej, wymiaru sprawiedliwości, a także kultury.

Fot. PAP

Sędzia Jerzy Stępień to postać wyjątkowa i wielowymiarowa. W roku 1969 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1969-1971 odbył aplikację sądową, w latach 1971-1973 był asesorem, następnie sędzią Sądu Powiatowego w Kielcach, a od 1975 Sądu Rejonowego. Od roku 1979 do 1989 radcą prawnym.

Od czasu studiów aktywny działacz opozycyjny o znacznej skłonności do narażania własnego życia studenckiego a następnie zawodowego, brał udział w strajkach 1980 r., współtworzył NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego, którego był wiceprzewodniczącym. Internowany w stanie wojennym na okres roku, a następnie czasowo aresztowany za odezwę do członków zdelegalizowanej Solidarności i skazany na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, ponownie aresztowany w marcu 1984 r. za dystrybucję nielegalnych wówczas publikacji, wypuszczony na wolność na mocy amnestii, po trzech miesiącach nadal działał w demokratycznej opozycji. Uczestnik Okrągłego Stołu. Senator I i II kadencji, w tym czasie współtworzył zręby niezależnego samorządu terytorialnego, reformator Administracji Państwowej. Od 1997 do 1999 podsekretarz stanu w MSWiA, ojciec samorządu terytorialnego w praktycznym wymiarze, autor niezliczonych publikacji związanych z reformami i przekształceniami samorządu oraz reformami administracji od podstaw konstytucyjnych po kształt lokalny.

W czerwcu 1999 został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. 4 listopada 2006 prezydent RP powołał go na stanowisko prezesa TK, funkcję tę objął 6 listopada 2006 (był pierwszym prezesem tej instytucji bez tytułu naukowego profesora, a mimo to cały skład TK darzył go estymą w uznaniu kompetencji i wnikliwości). 25 czerwca 2008 zakończył swoją kadencję.

W kadencji 1 października 2014 - 30 września 2018 prorektor Uczelni Łazarskiego. Sędzia Stępień pozostaje aktywny również w obszarze dydaktyki i badań naukowych - na Uczelni Łazarskiego rozwijał anglojęzyczne studia administracyjne Master of Public Administration, kierował również Instytutem Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej.

Podczas uroczystości swoje przemówienia wygłosili rektor Uczelni Łazarskiego - Maciej Rogalski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji - Anna Konert, recenzent doktora honoris causa - Marek Safjan oraz burmistrz Sandomierza - Marcin Marzec, który w dowód uznania dla działalności Jerzego Stępnia na rzecz samorządów terytorialnych wręczył laureatowi pamiątkową statuetkę. Sędzia został także uhonorowany specjalną statuetką przez dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego za lata owocnej współpracy, jako wykładowca i kolega. Laudację poprzedzającą odczytanie i wręczenie dyplomu doktora honoris causa wygłosił promotor Jerzego Stępnia - Ryszard Stefański.

Swoją obecnością wydarzenie uświetniło wiele znamienitych osobistości świata polityki, nauki i kultury, m.in. Ewa Łętowska, Hanna Suchocka, Adam Bodnar, Olgierd Łukaszewicz i Grażyna Marzec, Krystyna Kofta, Włodzimierz Kiniorski, Henryk Sawka, Tomasz Tłuczkiewicz i wielu innych.

W części artystycznej uroczystości odbył się koncert jazzowy z udziałem wybitnych muzyków, takich jak Michał Urbaniak, Czesław „Mały” Bartkowski, Bartosz Stępień i Marta Sobczak. Na gości czekała też muzyczna niespodzianka - przed publicznością wystąpił bowiem sam bohater wydarzenia - Jerzy Stępień, od lat związany z polską sceną muzyczną, utalentowany muzyk i praktykujący saksofonista.

Źródło informacji: Uczelnia Łazarskiego

 

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj