Wybierz kontynent

Seminarium "The Three Seas Initiative – Connecting Europe, Connecting Regions" w Koprze

Fot. Ambasady GOV

Seminarium zostało zrealizowane z inicjatywy Ambasady RP w Słowenii we współpracy z Urzędem Miejskim w Koprze oraz Uniwersytetem Primorska/Litoral University in Koper z udziałem Zarządu Portu Koper, Zarządu Portu Gdańsk oraz Ośrodka Studiów Wschodnich.

Seminarium poświęcone było politycznym, geopolitycznym i geoekonomicznym kwestiom współpracy rządów oraz biznesu w obszarze połączeń infrastruktury intermodalnej i logistyki w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Zebranych przywitali Ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki i burmistrz Kopru Aleš Bržan. Wydarzenie rozpoczął krótki wykład prof. Žarko Lazarevića z Uniwersytetu Primorskiego poświęcony koncepcjom współpracy europejskiej w Słowenii w XX w.

W debacie poświęconej głównie kwestiom gospodarczym m.in. roli portów morskich, znaczeniu rozwoju infrastruktury energetycznej, kolejowej, drogowej i cyfrowej w obszarze 3SI oraz perspektywom współpracy Portu Gdańsk i Portu Koper głos zabrali:

- Krzysztof Olendzki, Ambasador RP w Lublanie

- Tomaž Kunstelj, Ambasador ds. Inicjatywy Trójmorza w MSZE RSi

- Sandra Baniak, analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie

- Michał Stupak, Account Manager, Port Gdańsk

- Maksymilian Czapiewski, Account Manager, Port Gdańsk

- Borut Čok, Dyrektor ds. Rozwoju Strategicznego, Luka Koper

Dyskusję moderował prof. Žarko Lazarević z Uniwersytetu Primorska. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele ambasad CZ, HU, SK, TR, DE, AT, Indii, pracownicy naukowi i studenci Uniwersytetu Primorska, urzędnicy miejscy oraz pracownicy Portu Koper.

Po debacie uczestniczący w wydarzeniu dyplomaci nawiązali interesująca i konstruktywną nieformalną dyskusję (m.in. podkreślając inwestycje CZ w port w Rijece czy HU w Trieście), która wskazała na olbrzymią wagę, jaką kraje Europy Środkowej zaczynają przywiązywać do autonomii logistycznej oraz odporności na dominację portów ulokowanych nad Morzem Północnym. 

                                                                     * * *

Przedstawiciele Departamentu Handlowego Portu Gdańsk odwiedzili słoweński Port Koper (Luka Koper), będący największym obiektem przeładunkowym dla branży samochodowej w basenie Morza Śródziemnego. Wizyta wiązała się także z rozwojem współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej w ramach inicjatywy Trójmorza, gdzie porty morskie odgrywają istotną rolę w rozwoju Unii Europejskiej.

Delegacja zapoznała się z działalnością i planami rozwojowymi znajdującego się tam największego i najnowocześniejszego terminalu samochodowego w rejonie Morza Śródziemnego z nabrzeżem mierzącym 840 m2 nabrzeżem i posiadającym pięć ramp Ro-Ro. Powiększono także obszar administracyjny portu, a także powstaje nowy plac do składowania samochodów. Luka Koper obsługuje ponad 25 marek samochodów, zarówno w imporcie, jak i eksporcie. Rocznie przeładowuje ponad 800 tys. pojazdów. W ubiegłym roku pod koniec grudnia przeładował milionową jednostkę TEU, stając się tym samym pierwszym portem na Adriatyku, który w ciągu jednego roku przekroczył milion TEU obrotów.

Oprócz wizyty w Koprze, odbyło się także spotkanie w Ambasadzie RP w słoweńskiej stolicy Lublanie. Maksymilian Czapiewski, Michał Stupak z Portu Gdańsk oraz Sandra Baniak z Ośrodka Studiów Wschodnich uczestniczyli także w Okrągłym Stole w ramach Inicjatywy Trójmorza, zrzeszającej 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej stają się motorem napędowym Unii Europejskiej, a porty morskie odgrywają istotną rolę w ich rozwoju.

14 listopada 2023 ambasador Polski w Słowenii Krzysztof Olendzki wizytował Port Koper. Polskiemu ambasadorowi towarzyszyli przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz przedstawicielka Ośrodka Studiów Wschodnich. Wizyty miała charakter roboczy, z chęcią znalezienia punktów kontaktowych i możliwości współpracy na najbliższe lata.

W imieniu zarządu Portu Koper gości powitał kierownik działu marketingu Borut Šemrl i przedstawił im działalność portu, aktualne wyniki biznesowe oraz planowane inwestycje, które będą realizowane w porcie w nadchodzących latach. Przedstawiciele Portu Gdańsk przedstawili także swoją działalność i wyzwania, jakie napotkali w ostatnim okresie oraz podzielili się swoimi poglądami i doświadczeniami, jakie niosą ze sobą aktualne trendy gospodarcze w branży logistycznej. Po zakończeniu prac oficjalnych odbyło się zwiedzanie portu ze szczególnym uwzględnieniem terminalu kontenerowego i samochodowego, które zrobiło na gościach ogromne wrażenie.

 

 

 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj