Wybierz kontynent

Wojewoda lubelski: we wtorek utrudnienia na drogach ekspresowych w czasie protestu rolników

Z powodu zapowiadanych na wtorek protestów rolników kierowcy podróżujący drogami ekspresowymi w regionie mogą spodziewać się utrudnień w ruchu – poinformował w poniedziałek Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie.

Fot. PAP

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski powiedział podczas konferencji prasowej, że na wtorek w całym regionie zgłoszono 31 protestów.

"Poruszanie się w dniu jutrzejszym pomiędzy godz. 9.30-10 a godz. 17 będzie bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. Szczególnie jeśli chodzi o drogi S12, S17 i S19 te objazdy są wręcz niemożliwe i kierowcy muszą się albo uzbroić w cierpliwość i czekać na zakończenie protestów albo wybrać inną, wydłużoną trasę" – powiedział dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW Dariusz Działo. Dodał, że policja będzie starała się kierować auta na objazdy.

"Protesty w głównej mierze usytuowane są na drogach klasy S, drogach krajowych i wojewódzkich" – przekazał zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie mł. insp. Olgierd Oleksiak. Dodał, że na miejscach protestów policjanci będą dbać o bezpieczeństwo zgromadzonych i kierowców. Zaapelował o zachowanie korytarzy życia dla służb ratunkowych.

Dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Zbigniew Krzyszczuk przypomniał, że od 7 lutego w Polsce odbywają się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe "Steadfast Defender". "W tej chwili wojska ćwiczą już na poligonach, ale w najbliższym czasie – zgodnie z jednym z założeń tego ćwiczenia - będą odbywać się duże przemieszczenia sił po drogach naszego kraju i też po drogach naszego województwa" – powiedział, dodając, że na drogach mogą pojawić się większe kolumny złożone z ciężkiego sprzętu. "To też będzie wpływało na swobodę przemieszczania się mieszkańców naszego województwa" – stwierdził.

Wojewoda Komorski zastrzegł, że zadaniem służb jest zapewnienie bezpieczeństwa i godnych warunków uczestnikom zgromadzeń i kierowcom. "Dzisiaj o godz. 9 rozpoczęła się dystrybucja ciepłych napoi - kawy i herbaty – dla kierowców i dla protestujących. Rozstawiliśmy również przenośne toalety w miejscach tych protestów" – podał, przypominając o trwających protestach rolników przed przejściami granicznymi z Ukrainą.

Nawiązując do jednego z postulatów protestujących Komorski podał, że inspekcje na bieżąco prowadzą zaostrzone kontrole towarów wjeżdżających z Ukrainy do Polski. Przypomniał, że można zgłaszać przykłady nieprawidłowości. "Spośród tych sygnałów, które do nas dotarły na chwilę obecną nie potwierdził się żaden przypadek" – zastrzegł.

Mówiąc o ostatnim przykładzie nieprawidłowości Komorski wskazał na piątkowy komunikat Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Inspekcja poinformowała na platformie X (d. Twitterze), że wojewódzki inspektorat wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski i UE partii 20 250 kg maliny mrożonej z Ukrainy, ze względu na obecność owoców zapleśniałych i o nietypowej barwie. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

9 lutego br. w wielu miejscach województwa lubelskiego odbyły się protesty rolników, które polegały na czasowym blokowaniu dróg. W niektórych miejscach – jak przed przejściami granicznymi w Dorohusku i Hrebennem – protesty trwają nadal. Zgromadzeni sprzeciwiają się wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mark/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj