Wybierz kontynent

Spotkanie z poezją Juliana Tuwima na wyspie Kos

Fot. Ambasady GOV

W ten sposób, Polonia na Kos uczciła 130. rocznicę urodzin poety.

Wydarzenie pn.: „ΚΩ-miczny Tuwim" podzielono na dwie części. W pierwszej z nich przypomniano sylwetkę poety, następnie dzieci przy wsparciu rodziców, zaprezentowały inscenizację kilku najbardziej znanych wierszy Tuwima dla najmłodszych, w tym „Abecadło”, „Okulary”, „Kotek”, „Murzynek Bambo” i „Zosia Samosia”. Recytacja wiersza „Lokomotywa” wywołała niezwykle radosne reakcje, szczególnie u osób, które pierwszy raz słyszały ten słynny, niezwykle rytmiczny utwór. Wrażenie dopełniła pieczołowicie przygotowana kartonowa makieta lokomotywy i wagonów kolejowych oraz dekoracje wnętrza, stroje z epoki i rekwizyty. Nie lada trudnością, dla polskich dzieci urodzonych w Grecji, było deklamowanie wyrazów dźwiękonaśladowczych, którymi tak mistrzowsko i plastycznie operował w swej poezji Julian Tuwim. 

W przerwie między recytacjami dzieci i dorosłych odbył się występ taneczny do piosenki „Warszawa”, w wykonaniu złotej medalistki w gimnastyce artystycznej Ewy Arsenikou. Piosenkę zaśpiewała Wiki, inna przedstawicielka młodzieży polonijnej na Kos. 

Druga część wieczoru odbyła się w konwencji kawiarni z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na scenie „kabaretowej” wystąpili dorośli prezentując wiersze: „Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik”, „Sprzeczka z żoną”, „Historia z dziejów ludzkości”, „Przygoda w Wilanowie” i „List do kobiety”. Recytujący wiersze starali się oddać specyficzny humor i ironię, charakterystyczne dla twórczości poety. 
Wydarzenie zaplanowano jako element zakończenia karnawału greckiego, zatem po części artystycznej wieczoru był czas na integrację, poznanie się środowiska polskiego, zabawę i poczęstunek. Członkowie stowarzyszenia przygotowali bufet, nawiązujący do stylistyki i klimatu dwudziestolecia międzywojennego. W tle spotkania były odtwarzane wiersze Tuwima w wykonaniu polskich muzyków: Czesława Niemena, Marka Grechuty, Michała Bajora, Meli Koteluk, Grzegorza Turnała, Piotra Goliata, Ireneusza Lamenta, zespołów Akurat, Buldog i Rambo Jet. W inscenizacjach wykorzystano fragmenty filmów polskiej kinematografii przedwojennej.

Wyjątkowe spotkanie z mistrzowską poezją Juliana Tuwima w połączeniu z atmosferą karnawału zachęciło lokalną Polonię do kolejnych spotkań tematycznych z literaturą i kulturą polską. Padło wiele deklaracji gotowości do współpracy przy kolejnych polonijnych wydarzeniach. Wieczór poezji był pierwszym, tak dużym spotkaniem Polaków mieszkających na Kos. Warto podkreślić, że Stowarzyszenie jest młodą organizacją polonijną, która działa w Grecji dopiero od kilku lat.

Wieczór poetycko-teatralny został zorganizowany we współpracy Stowarzyszenia Polaków na wyspie Kos im. Mikołaja Kopernika z Ambasadą RP w Atenach.
 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj