Wybierz kontynent

Historia Ulmów w Puerto Madero

Fot. Ambasady GOV

Ambasada RP w Buenos Aires wraz z Katedrą Papieską i Pawilonem Sztuk Pięknych Argentyńskiego Uniwersytetu Katolickiego (UCA) oraz Muzeum Holokaustu w Buenos Aires zapraszają na otwarcie wystawy poświęconej rodzinie Ulmów, Polaków zamordowanych przez nazistów za pomoc udzielaną żydowskim sąsiadom.

Rodzina Ulmów z Markowej, Józef i Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci (jedno z nich w ostatnim stadium ciąży), została zamordowana  przez niemieckich nazistów za przyjęcie ośmiorga żydowskich sąsiadów podczas niemieckiej okupacji Polski.

Podczas II wojny światowej, ryzykując życie, dziewięć polskich rodzin ukrywało Żydów w swoich domach we wsi Markowa. Jedną z tych rodzin była rodzina Ulmów. Wiosną 1944 r. zostali oni zadenuncjowani, prawdopodobnie przez jednego z „niebiesko umundurowanych” policjantów z Łańcuta. 24 marca 1944 r. Niemcy zamordowali polską rodzinę wraz z ukrywanymi przez nich Żydami, rodziny Didnerów, Grünfedlów i Goldmanów.

W chłopskich domach w Markowej ocalało 21 Żydów. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulma zostali uznani za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 r. Kościół katolicki rozpoczął ich proces beatyfikacyjny. W marcu 2016 r. w Markowej otwarto Pomnik Pamięci Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Rodzina Ulmów została beatyfikowana we wrześniu 2023 roku.

Wystawę można oglądać w Pawilonie Sztuk Pięknych Argentyńskiego Uniwersytetu Katolickiego (UCA), który mieści się przy ulicy Alicia M. de Justo 1300 w dzielnicy Puerto Madero w Buenos Aires.

 

 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj