Wybierz kontynent

Nagroda za reżyserię dla Krzysztofa Paluszyńskiego na festiwalu „Agon”

Fot. Ambasady GOV

Fabularyzowany dokument polskiego reżysera, opowiadający historię monumentalnych prehistorycznych budowli, konstruowanych przez ówczesnych mieszkańców Europy i dzisiejszej Polski, znalazł się wśród 61 zakwalifikowanych do udziału w Festiwalu z ponad 1200 filmów zgłoszonych z całego świata. Ukoronowaniem sukcesu polskiej produkcji podczas uznawanego za najbardziej prestiżowy na świecie festiwalu filmów o tematyce archeologicznej i dziedzictwa kulturowego „Agon” było zdobycie nagrody przez jej reżysera Krzysztofa Paluszyńskiego. Nagroda ta stanowi nie tylko osobiste wyróżnienie dla reżysera, który ma w swoim dorobku wiele cennych filmów dotyczących dziejów Polski i Polaków, ale przyczynia się do promocji Polski za granicą, jej historii oraz osiągnięć cywilizacyjnych i kulturowych.

Punktem wyjścia do filmu prowadzącego widza po ziemiach naszego kraju i Europy sprzed 7 tysięcy lat są słabo rozpoznane i zbadane neolityczne rondele, które są najstarszymi przykładami monumentalnej architektury w Europie. Dzięki plenerom, scenografii, rekonstruktorom, animacjom 3D i precyzyjnie zaplanowanym kadrom, jesteśmy w stanie odwiedzić świat, który już dawno przestał istnieć.

W wywiadzie udzielonym korespondentce PAP w Atenach Natalii Dziurdzińskiej, reżyser Krzysztof Paluszyński zauważył, że „w polskiej przestrzeni publicznej jest mało informacji o prehistorii”, a swój film określił, jako „wyjątkowy i ciekawy, bo niewiele osób słyszało, że siedem tysięcy lat temu budowano takie monumentalne budowle”.

Krzysztof Paluszyński jest autorem trylogii filmowej na temat prehistorii, obejmującej filmy: „Berło z brązu. Symbol zmiany cywilizacyjnej”, „Megality – historia sprzed 5500 lat” i „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat”, które nie mają odpowiednika w kinematografii polskiej ani europejskiej.

Film  "Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” jest dostępny na VOD TVP.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj