Wybierz kontynent

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Ambasadzie RP

Fot. Ambasady GOV

14 maja Ambasador RP w Brazylii Bogna Janke wydała przyjęcie z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego, Henruque Ricardo Lewandowski oraz wiceminister spraw zagranicznych Maria Luisa Escorel de Moraes.

W swoim przemówieniu ambasador Janke podkreśliła znaczenie Konstytucji 3 Maja 1791 r. i przełomowość wprowadzonych przez nią rozwiązań oraz na wartości łączące Polskę i Brazylię. Mówiła o dobrych relacjach polsko-brazylijskich, czego dowodem jest m.in. przyspieszenie procesu ratyfikacji umów bilateralnych z 2022 r. Wspomniała o dynamicznym rozwoju gospodarczym Polski oraz znaczenia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Podkreśliła wkład polskich imigrantów w rozwój Brazylii i znaczenie obecnie około 2-milionowej społeczności osób polskiego pochodzenia. Nawiązując do wojny w Ukrainie, ambasador podkreśliła, że imperializm rosyjski stanowi zagrożenie dla całej społeczności międzynarodowej. Wyraziła solidarność z Brazylią w związku z katastroficznymi powodziami, które dotknęły stan Rio Grande do Sul i złożyła kondolencje rodzinom ofiar.

Minister Lewandowski powiedział, że udział w uroczystości jest dla niego „ogromnym wyróżnieniem” jako potomka Polaków, a także jako ministra sprawiedliwości, członka Sądu Najwyższego i profesora wydziału prawa na Uniwersytecie w São Paulo. Podkreślił, że Konstytucja 3 maja 1791 roku była pionierska i wzorcowa nie tylko dla narodu polskiego, ale także dla wielu innych krajów. Inspirowała historię Polski, która „często znikała jako państwo pod okupacją innych krajów, ale zawsze przetrwała jako naród zjednoczony wokół ideałów”. Przypomniał pierwszą konstytucję Brazylii z 1824 r., która miała „niezwykłą wartość, zwłaszcza ze względu na katalog wskazanych w niej praw indywidualnych”.

Minister Lewandowski podkreślił, że dziś „zarówno Polska, jak i Brazylia kultywują ideały demokratyczne i ideały republikańskie inspirowane naszymi pierwszymi konstytucjami. To nas łączy, to wyznacza nam wspólną drogę i zapewnia nam przyszłość pełną spokoju, pokoju i bezpieczeństwa, co pozwala na trwałe stosunki między tymi dwoma bratnimi państwami i, jak powiedziała Ambasador, to pozwala na obecność w Brazylii ponad 2 milionów osób polskiego pochodzenia, do których się zaliczam”.

Minister Escorel przypomniała, że Polska była pierwszym krajem europejskim, który uchwalił nowoczesną konstytucję, a pionierski duch był zawsze marką narodu polskiego. Przypomniała wielkich Polaków, którzy przyczynili się do rozwoju świata, jak Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy Fryderyk Chopin. Minister podkreśliła, że więzi przyjaźni między Brazylią a Polską są „tradycyjne i mocne, a Brazylia była pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej i jednym z pierwszych na świecie, który uznał odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Nasze stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane w 1920 roku. Od tego czasu nasz dialog polityczny i współpraca są intensywne, pomimo dzielącej nas odległości geograficznej i językowej, łączące nas więzi ludzkie i kulturowe są nawet starsze niż oficjalne stosunki dyplomatyczne”. Podkreśliła także wkład polskich imigrantów i Brazylijczyków pochodzenia polskiego w rozwój Brazylii,  jak reżysera teatralnego Zbigniewa Ziembiński, artystów Faygi Ostrower i Fransa Krajcberga, pisarza Paulo Leminskiego czy obecnego ministra sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Ricardo Lewandowskiego.

W uroczystości w Ambasadzie RP uczestniczyło ponad 200 gości – byli wśród nich członkowie korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele Prezydenta Republiki, rządu federalnego, rządu stanowego, eksperci, polscy przedsiębiorcy i przyjaciele Polski. Odbył się był koncert fortepianowy utworów Chopina w wykonaniu Brena Alvesa de Souzy, a następnie można było spróbować tradycyjnych dań kuchni polskiej i europejskiej.

W dniu uroczystości w Ambasadzie odbył się wernisaż wystawy obrazów zainspirowanych polskimi znaczkami pocztowymi autorstwa brazylijskiego artysty Rodrigo Nardotto.

 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj