W ramach Festiwalu Ambasada RP w Singapurze wraz z instytucjami partnerskimi i przy wsparciu sponsorów zorganizowała 13 wydarzeń, w których łącznie uczestniczyło około 3 000 osób.
Tegoroczne działania festiwalowe skupiały się na czterech obszarach: „Kultura i sztuka”, „Polska smakuje”, „Sport” oraz „Polska jako destynacja turystyczna”.
Serię wydarzeń zainaugurował Polski Festiwal Filmowy (12.04 – 19.04), podczas którego mieszkańcy Singapuru mieli okazję obejrzeć trzy pozycje z najnowszego repertuaru polskiej kinematografii: animowaną adaptację powieści Władysława Reymonta „Chłopi”, dramat historyczny o Tadeuszu Kościuszce "Kos" w reżyserii Pawła Maślony oraz – w związku z drugą rocznicą pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę - pełnometrażowy dokument "Skąd Dokąd" Maćka Hameli - przedstawiający historie ukraińskich uchodźców szukających schronienia przed rosyjską agresją.
W dniu 4.05 odbył się koncert muzyki klasycznej „Spring Sonata” w Singapurskich Ogrodach Botanicznych w wykonaniu polskiego duetu - pianistki Katarzyny Borek i flecistki Elżbiety Woleńskiej. Wydarzenie, nawiązujące swoją formą do kultowych koncertów chopinowskich odbywających się w warszawskich Łazienkach Królewskich było okazją do uczczenia 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Podczas godzinnego koncertu w przepięknej scenerii Ogrodów artystki wykonały znane kompozycje polskich kompozytorów: Chopina, Paderewskiego i Moniuszki.
Święto Konstytucji 3 Maja celebrowane było również podczas oficjalnego przyjęcia 25.04, które zgromadziło ponad 200 gości, w tym przedstawicieli władz, dyplomatów, osób związanych z kulturą i biznesem oraz członków polskiej społeczności w Singapurze. Wydarzenie otworzyły przemówienia Chargé d'affaires a.i. Ambasady RP w Singapurze, Ilony Korchut, oraz honorowego gościa Mohameda Fahmi bin Alimana, członka parlamentu i burmistrza Dystryktu Południowo-Wschodniego Singapuru. Podczas uroczystości zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z dwiema wystawami - „Konstytucja 3 Maja” oraz „25 lat Polski w NATO”.
W dniach 1.05 i 24.05 odbyły się recitale pianistyczne w prestiżowej sali koncertowej Victoria Concert Hall, które podobnie jak koncert „Spring Sonata”, stanowiły doskonałą okazję do promocji polskich artystów, polskiej muzyki klasycznej oraz Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Recitale, zorganizowane we współpracy z Altenburg Arts Pte, spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Piotr Anderszewski, uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych i charyzmatycznych pianistów swojego pokolenia, oraz Dang Thai Son, wietnamsko-kanadyjski pianista i zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, nagrodzony Złotym Medalem Gloria Artis za Zasługi dla Kultury zachwycili publiczność mistrzowskimi interpretacjami utworów Chopina, Szymanowskiego oraz innych europejskich kompozytorów.
Jak co roku ważnym elementem festiwalu była promocja polskiej kuchni. W ramach Polskiego Weekendu Kulinarnego @Stevens (27-28.04) zorganizowany został sobotni piknik BBQ, z polskimi specjałami przygotowanymi przez renomowanych szefów kuchni z Polski i koktajlami na bazie polskich alkoholi. Dodatkową atrakcją był quiz wiedzy o Polsce z nagrodami oraz sesje zumby dla dzieci. Oprawę muzyczną zapewnili polski DJ Miko i saksofonista Stanley Martino. Po zmroku, do późnych godzin nocnych, podczas tzw. Polish Party Vibes goście bawili się w rytm polskiej muzyki delektując się przy tym polskimi przekąskami. Niedzielny Polish Brunch oferował bufet z szeroką gamą polskich specjałów i napojów.
Polska, podobnie jak w latach poprzednich, była obecna - podczas trwania festiwalu, na wiodących targach branży spożywczej w Południowo-Wschodniej Azji - FHA-Food & Beverage Singapore. Oficjalne inauguracje: polskiego pawilonu narodowego "Polska Smakuje Dobrze" oraz pawilonu "Smaki Europy" odbyły się 23.04. Uroczystości otwarcia obydwu pawilonów dokonał Stefan Krajewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ilona Korchut - Chargé d’affaires a.i. Ambasady RP w Singapurze. Na zorganizowanym przez KOWR stoisku narodowym ofertę eksportową prezentowało niemal dwadzieścia polskich firm produkujących soki, słodycze, produkty zbożowe, produkty mięsne, mrożone warzywa, przekąski, miody oraz żywność ekologiczną. Stoisko "Smaki Europy", którego gospodarzem była Krajowa Izba Gospodarcza Centrum Promocji, skupiło się na promocji polskich jabłek, wieprzowiny i wołowiny.
Dzień przed otwarciem targów, 22.04 miało miejsce spotkanie networkingowe „CEEfood Experience!”, zorganizowane wspólnie przez Ambasady Polski, Litwy, Węgier, ZBH PAiH, a także singapurską Izbę Handlową Europy Środkowo-Wschodniej oraz przy udziale Ambasady Rumunii. Wydarzenie zgromadziło liczne grono producentów z branży rolno-spożywczej z państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyciągnęło łącznie ponad 100 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele singapurskich importerów i dystrybutorów żywności.
Dodatkowo, w dniu 19.04, w nawiązaniu do zbliżających się targów FHA w singapurskim dzienniku Business Times pojawił się artykuł sponsorowany „Poland's agricultural riches coming to Singapore” poświęcony polskiemu sektorowi rolnemu, jego osiągnięciom eksportowym i potencjalnym możliwościom współpracy z singapurskimi partnerami.
Szeroka gama polskich alkoholi promowana była również na spotkaniu networkingowym „Odkryj smaki tradycyjnych alkoholi z Polski” (15.05) zorganizowanym dla lokalnych dystrybutorów we współpracy z biurem ZBH PAiH oraz firmą Best of Poland SG.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku wzięli udział w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym (12.05), który placówka przygotowała we współpracy z Polish Cycling Club, firmą Best of Poland SG oraz lokalnym biurem ZBH PAiH. Przy pięknej, słonecznej pogodzie, uczestnicy pokonali 11 km trasę biegnącą z centrum miasta spod tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Conradowi - Korzeniowskiemu wzdłuż Singapore River, mijając jedne z większych atrakcji turystycznych miasta, i dalej ścieżkami malowniczego East Coast Park. Rajd zakończył się wspólną kawą i śniadaniem. Najmłodsi uczestnicy na mecie otrzymali specjalnie na tą okazję przygotowane przez ZBH PAIH worki sportowe z polskimi słodyczami oraz przekazanymi przez placówkę komiksami "Romek, Tomek i Atomek" i grami planszowymi "Nie-mapa". Rodzinny Rajd Rowerowy był nie tylko okazją do aktywnego spędzenia czasu, ale także wspaniałą okazją do integracji lokalnej Polonii oraz budowania pozytywnych relacji z singapurskimi przyjaciółmi. Zasponsorowane przez firmę 4F koszulki z logo PolandSHIOK oraz czapki były dodatkową atrakcją dla uczestników rajdu, przyczyniając się do podkreślenia widoczności całego wydarzenia.
W ramach promocji Polski jako atrakcyjnej destynacji turystycznej placówka nawiązała współpracę z lokalnym biurem linii lotniczych Turkish Airlines, które wsparły PolandSHIOK oferując dwa darmowe bilety do Polski na festiwalowe loterie. Loterie zostały zorganizowane podczas Polskiego Weekendu Kulinarnego oraz koncertu „Spring Sonata” w Singapurskich Ogrodach Botanicznych.
Dodatkowo, podobnie jak w poprzednich latach, informacje o atrakcjach turystycznych naszego kraju były dostępne na stronie festiwalowej placówki www.polandshiok.sg, a materiał video autorstwa POT promujący Polskę był prezentowany przed projekcjami polskich filmów w trakcie PFF oraz podczas uroczystości z okazji Święta 3 Maja.
Szczegółowy plan festiwalu znajduje się na stronie www.polandshiok.sg