Rozmowa miała charakter nieformalny, z zachowaniem zasady Chatham House. Placówkę reprezentował Zastępca Stałego Przedstawiciela Dominik P. Jankowski, który wygłosił wprowadzenie, koncentrujące się na priorytetach Polski, tj. rozbudowie odstraszania i obrony oraz kontynuacji wsparcia dla Ukrainy.
Rozmowa skupiona była dookoła problemów trapiących współcześnie Sojusz, w szczególności tych budzących największe kontrowersje. Pierwszym omówionym tematem była przyszłość Ukrainy. Eksperci stwierdzili, że nie wolno dopuścić do sytuacji, w której Ukraina stałaby się buforem pomiędzy krajami NATO i Rosją. Sojusz powinien swoją komunikacją i działaniem wskazywać, że Ukraina przystępuje do NATO i jest to droga, od której nie ma odwrotu.
Kolejnym przedmiotem dyskusji była obecna struktura sił NATO. Proces certyfikacji sił został uznany za zbyt pobieżny. O ile istnieje pomysł na strukturę dowodzenia, o tyle brakuje jasnych deklaracji co do wojsk mających znajdować się pod ich dowództwem. Wskazane byłoby też utworzenie 4. dowództwa sił połączonych.
Współpraca NATO-UE opisana została jako dobra na poziomie roboczym, ale napotykająca na opór na poziomie politycznym. Duże nadzieje wiązane są z przyszłym Sekretarzem Generalnym, który posiada doświadczenie we współpracy z instytucjami unijnymi. Podkreślono rolę UE w organizowaniu szkoleń dla żołnierzy ukraińskich.
Paneliści odnieśli się również do debaty nt. wypowiedzenia Aktu Stanowiącego NATO-Rosja.
W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci Sekretariatu Międzynarodowego i Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO, a także delegacji państw sojuszniczych i partnerskich. Seminarium pozwoliło na otwartą dyskusję na tematy szczególnie ważne dla Polski oraz na wyartykułowanie naszych priorytetów w odniesieniu do zbliżającego się szczytu.