W dniach 29.06-7.07 odbywają się w Lizbonie Międzynarodowe Targi Rzemiosła FIA - Feira Internacional do Artesanato - FIL, największe międzynarodowe targi rzemiosła na Półwyspie Iberyjskim i drugie co do wielkości w Europie. 30000 m2 powierzchni wystawowej i gastronomicznej, ponad 500 wystawców reprezentujących 31 krajów z całego świata, liczne warsztaty artystyczne oraz imprezy towarzyszące.
FIA Lisboa jest platformą promującą tożsamość i rozwój terytoriów krajowych i zagranicznych, szczególnie na poziomie gospodarczym, kulturalnym i turystycznym. Cała inicjatywa wspiera rozwój regionalny i kultury lokalnej poprzez różne aspekty materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego - między innymi sztukę, rzemiosło artystyczne, gastronomię, zasoby naturalne, działalność kulturalną i turystyczną, starając się wyróżnić mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa krajowe, fundacje, organizacje artystyczne oraz organy urzędowe powiązane z projektami.
Gdzie jest Polska? Na stoisku 3B33 spotkacie przedstawicieli Fundacji Etnoster, która jako jedyne polskie stoisko prezentuje artystów polskich, ich rzemiosło i sztukę. Dopiero raczkująca fundacja artystyczna z entuzjazmem promuje kulturę i rzemiosło Polski w Portugalii. Jak komentuje fundatorka Anna Grodziska:
„Udało nam się zorganizować i zaprezentować przepiękne prace z grafiki, kolażu, ceramiki, szkła, tekstylia oraz ciekawe obrazy. Tysiące zwiedzających codziennie odwiedza nasze stoisko i podziwia polskie prace. Te targi to doskonała reklama produktów regionalnych i narodowych. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję”.
Do siódmego lipca na Feira Internacional do Artesanato można obejrzeć między innymi: plakaty dr Dominiki Zawojskiej-Kuriaty, dr Agnieszki Dajczak, dr Joanny Tokarczyk-Zmurkow z Akademii Sztuki w Szczecinie, Borowska Glass Design z Dąbrowy Górniczej, Jagody Peceli i Joanny Lola Styrylskiej z Krakowa, piękne artystyczne tkaniny Jolanty Pachowskiej z Warszawy oraz niezwykłą ceramikę Agnieszki Filipek. Największą uwagę zwiedzających przykuwa jednak przepełniona kolorami ceramika Kamili Szostek z Wałcza. Poprzez eksperymentowanie i wykorzystanie różnych technik artystka pokazuje misy, talerze i patery jako eksponat artystyczny, wręcz muzealny.
Więcej szczegółów o artystach i młodziutkiej Fundacji Etnoster znajdziecie na www.etnoster.com.
KONTAKT:
tel. +351 939 950 556
e-mail: etnoster@gmail.com
Źródło informacji: Fundacja Etnoster