Wybierz kontynent

W tym roku już 322 śledztwa ws. namowy lub pomocy w samobójstwie

W pierwszym półroczu 2024 r. prokuratury okręgu warszawskiego wszczęły 322 śledztwa w sprawie namowy lub pomocy do samobójstwa – przekazał rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Piotr Antoni Skiba.

Fot. PAP

Jest to standardowa kwalifikacja prawna stanowiąca podstawę wszczęcia postępowania karnego w razie ujawnienia zwłok, gdy okoliczności mogą wskazywać, że doszło do śmierci samobójczej – uściślił rzecznik

Dopytywany przez PAP dodał, że w 2022 r. wszczęto 421 takich śledztw, a w 2023 r. – 537.

" W ostatnich latach coraz częściej samobójstwa popełniają też niestety dzieci oraz osoby starsze. Motywami najczęściej są problemy osobiste, nieszczęśliwa miłość, samotność lub problemy rodzinne i zdrowotne. Coraz rzadziej przyczyną odebrania sobie życia są problemy finansowe" – zaznaczył prok. Skiba.

Podkreślił, że będący w kryzysie człowiek potrzebuje pomocy drugiej osoby, nawet jeśli o tym nie mówi i o taką pomoc nie prosi.

"Kiedy zauważysz jakiś niepokojący sygnał dotyczący osoby bliskiej, zareaguj – porozmawiaj z nią, zaproponuj wsparcie i swoją obecność, pomoc w znalezieniu właściwej terapii. W sposób bezpośredni rozmawiaj o myślach samobójczych tej osoby" – dodał.

"Nie oceniaj ich ani nie wygłaszaj wykładów na temat wartości życia. Nie dawaj rad i nie decyduj za tę osobę. Nie bagatelizuj jej problemów i odczuć. Przede wszystkim bądź gotowy na jej wysłuchanie, pozwól jej na okazanie nawet trudnych emocji. Spraw, by osoba zagrożona samobójstwem poczuła się zaakceptowana i potrzebna. By wiedziała, że nie jest w swoich problemach sama" – zaznaczył rzecznik prokuratury.

Wskazał, żeby nie trzymać informacji o myślach samobójczych w sekrecie, nawet jeśli osoba o to prosi.

Jeżeli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, możesz skorzystać z całodobowych, bezpłatnych telefonów pomocowych:

800-70-22-22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym;

800-12-12-12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;

116-111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży;

116-123 – ogólnopolska poradnia telefoniczna dla osób przeżywających kryzys emocjonalny;

112 – numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. (PAP)

mas/ joz/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj