Palmiarnia w Łodzi przez cały sierpień będzie prezentować żywe motyle z różnych części świata. Specjalnie dla nich przygotowano w palmiarni pomieszczenie, w którym odtworzono specyficzny klimat Ameryki Środkowej. Zgromadzono tam też gatunki roślin, których nektar stanowi pokarm dla motyli.
Wystawa żywych motyli w Palmiarni w Łodzi (Park Źródliska, Piłsudskiego 61) trwać będzie przez cały sierpień. Począwszy od 1 sierpnia od wtorku do niedzieli w godz. 10-18 w Palmiarni będzie można spacerować wśród fruwających kolorowych motyli, ścieżkami zarośniętymi tropikalną roślinnością, która jednocześnie będzie karmnikiem dla owadów.
Na potrzeby wystawy zgromadzono w Łodzi rośliny, które ze względu na ilość produkowanego nektaru i kształt kwiatów umożliwiają pozyskiwanie przez motyle substancji odżywczych.
"W Łodzi będzie można podziwiać motyle z rodzajów Caligo, Morpho, Papilio, Archaeoprepona, Heliconius, czarujących swoją barwą i wielkością. Zdarza się, że owady podczas lotu wśród tropikalnych roślin siadają na ramionach zwiedzających" - powiedział PAP Paweł Śpiechowicz z UMŁ w Łodzi.
Niektóre motyle z grupy Archaeoprepona mają ponad 10 cm rozpiętości skrzydeł, a Papilio, znany jako paź królowej żywi się nektarem i rosą, a jego kokon przypomina zielony liść, dzięki czemu jest doskonale zamaskowany na gałęziach.
Największą atrakcją wystawy mogą być motyle Morpho. Niektóre gatunki z tego rodzaju zamieszkującego lasy deszczowe w równikowej części Ameryki charakteryzują się intensywnie błękitną barwą skrzydeł, która wydaje się pulsować. Największe żyjące na wolności osobniki mają rozpiętość skrzydeł sięgającą nawet 20 cm.
Dodatkową atrakcją łódzkiej wystawy będą inkubatory ze zgromadzonymi w nich kokonami motyli. Z różniących się barwą, wielkością i kształtem kokonów dokonywać się będzie przekształcanie się poczwarek w dorosłe stadium owada.
Szczęśliwcy będą mogli na żywo obserwować moment "narodzin" dorosłego motyla. (PAP)
autor: Marek Juśkiewicz
jus/ zan/