Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że podjął decyzję o przekazaniu 100 mln zł na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski zaznaczył, że koncepcja rozbudowy jest gotowa, a prace ruszą od piątku.
Podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego w 80. rocznicę wybuchu tego powstania, szef rządu powiedział, że żadne inne wydarzenie historyczne i żaden bohater naszej historii nie jednoczą Polaków tak, jak zryw z 1 sierpnia 1944 r.
Premier poinformował, że na wniosek dyrektora Muzeum Jana Ołdakowskiego i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w porozumieniu z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, podjął decyzję o przekazaniu 100 mln zł na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Środki w ciągu kilku miesięcy mają trafić do Muzeum.
"Chcemy, żeby coraz więcej ludzi w coraz lepszych warunkach mogło korzystać z tej placówki, z wiedzy o powstaniu. Program, który ambitnie zaczęliście, a na który brakowało pieniędzy, musi się jak najszybciej zrealizować" - podkreślił Tusk.
Według niego, Muzeum Powstania Warszawskiego łączy generacje, ludzi o różnych poglądach, korzeniach i tradycjach. "Dlatego jest bezcenne. Pamięć jest bezcenna, hołd, który się należy w sposób oczywisty, jest także bezcenny w tworzeniu lepszej historii" - dodał.
Premier przywołał m.in. projekt Muzeum, w ramach którego poddano koloryzacji zdjęcia walczącej w 1944 r. Warszawy, co - jak zauważył - przemawia w szczególności do najmłodszych.
Dyrektor Muzeum zaznaczył, że koncepcja rozbudowy placówki jest gotowa. "Czekaliśmy na budżet, od jutra zaczynamy prace" - oświadczył Ołdakowski.
Dodał, że - zgodnie z planem - budowa powinna potrwać 3,5 roku. "Dziękuję w imieniu wszystkich pracowników muzeum, ale dziękuję też w imieniu nowego pokolenia - ludzi, którzy przyjdą do tego nowego muzeum, żeby przygotować się na stulecie obchodów Powstania Warszawskiego" - powiedział Ołdakowski.
Prezydent Warszawy Rafała Trzaskowski podkreślił, że pieniądze na rozbudowę muzeum pozwolą rozwijać misję edukacyjną placówki. "Pamięć o powstaniu, która jest w naszym DNA i która jest mitem założycielskim naszej wolności, będzie mogła być po prostu znacznie skuteczniej przekazywana kolejnym pokoleniom" - powiedział.
Podkreślil, że "powstańców jest wśród nas coraz mniej, dlatego tak ważna jest pamięć o powstaniu i tych wszystkich wartościach, za które powstańcy oddawali swoje życie". "Później przez te ostatnie dziesięciolecia nas po prostu uczyli o tym, co najważniejsze - nie tylko o bohaterstwie, ale również o solidarności, o koleżeństwie, o tym, żeby przełamywać swoje słabe strony" - powiedział Trzaskowski.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie i największym zrywem niepodległościowym na terenie okupowanej Polski. Do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta. (PAP)
Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano w całej Polsce.(PAP)
kmz/ mml/ mok/