Podczas swojego przemówienia, ambasador Krzysztof Olendzki przypomniał o szerokim zaangażowaniu czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej w pomoc i solidarność ze Słowenią: – Nasze kraje we współpracy z Unią Europejską i NATO oraz organizacjami Czerwony Krzyż i Caritas, dostarczyły niezbędne materiały, wsparcie finansowe oraz żołnierzy, by pomóc Słowenii w trudnym czasie. I dodał: – Jesteśmy tutaj, aby budować mosty, które zostały zniszczone.
Czeski ambasador Jiří Kuděla także podkreślił znaczenie solidarności i współpracy międzynarodowej w obliczu klęsk żywiołowych: – Czesi doskonale wiedzą, co oznaczają powodzie na dużą skalę. W 2002 roku zalanych zostało 40 procent Czech, w tym cała Praga. Wzajemna pomoc między krajami jest nie tylko gestem przyjaźni, ale także gestem człowieczeństwa. Byliśmy poruszeni powodziami w Słowenii, więc nie wahaliśmy się pomóc.
Wystawa podkreśla wagę solidarności międzynarodowej w przypadku klęsk żywiołowych oraz znaczenie współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej, dokumentuje znaczenie pomocy udzielanej przez wojsko w czasie pokoju.
Wystawę można zwiedzać do 29 sierpnia br.