Podane niżej informacje są na bieżąco uaktualniane w oparciu o komunikaty podawane przez komitet organizacyjny Igrzysk i władze francuskie. Sprawdzaj tę stronę regularnie, ponieważ ważne dla Twojego bezpieczeństwa aktualizacje i komunikaty mogą się tu pojawiać również w trakcie igrzysk.
Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych, odwiedzaj też nasze konta na platformach X (@PLenFrance, PLinLyon) i Facebook (KGLyon).
Ostatnia aktualizacja: 19.07.2024
Areny olimpijskie
Zawody zaplanowano na 35 obiektach w 18 miastach. Większość konkurencji zostanie rozegrana w Paryżu i 8 miejscowościach aglomeracji paryskiej. Poza regionem paryskim odbędą się między innymi mecze piłki nożnej, ręcznej i koszykówki, konkurencje strzeleckie i żeglarskie. Najdalej od Paryża - na Polinezji Francuskiej - będą miały miejsce zawody windsurfingowe. Mapę i szczegółowe informacje o wszystkich arenach olimpijskich, strefach kibica i wydarzeniach towarzyszących znajdziesz na oficjalnej stronie Igrzysk.
Reprezentantom Polski będzie można kibicować nie tylko na stadionach i w strefach kibica, ale również w Domu Polskiego Sportu, który otworzy swoje podwoje dzięki inicjatywie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Szczegółowe informacje znajdziesz na tej stronie.
Zmaganiom sportowców towarzyszy także bogaty program kulturalny w ramach "Olimpiady Kulturalnej". My zapraszamy szczególnie na wystawę "Sport Games" prezentowaną do 9 sierpnia w siedzibie Instytutu Polskiego w Paryżu we współpracy z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu oraz czasopismem „Contemporary Lynx”. Wystawa prezentuje ponad 30 dzieł autorstwa 17 artystów, podejmujących tematykę sportu poprzez malarstwo, fotografię, rzeźbę, instalację. Ekspozycja jest otwarta dla publiczności w każdą środę pod adresem 86 rue de la Faisanderie, 75016 Paryż. Zapisy są dostępne na tej stronie. Więcej informacji na stronie Instytutu Polskiego.
Zaplanuj swój pobyt
Organizatorzy Igrzysk przewidują, że w ich czasie w Paryżu pojawi się 10 milionów kibiców, a samo otwarcie na nabrzeżach Sekwany ma obserwować kilkaset tysięcy widzów.
Pamiętaj, aby rezerwować noclegi tylko na zaufanych stronach internetowych. Sprawdzaj dokładnie okazyjne oferty, które mogą być próbą oszustwa.
Kupuj bilety na wydarzenia olimpijskie tylko z zaufanych źródeł, czyli na oficjalnej stronie igrzysk albo przez wyłącznego dostawcę pakietów pobytowych. Bilety mają wyłącznie postać elektroniczną, a do ich wykorzystania konieczne jest zainstalowanie aplikacji dostępnej na oficjalnej stronie igrzysk. Nowe pule biletów są wprowadzane do sprzedaży w każdy czwartek. Legalnym i pewnym źródłem biletów z drugiej ręki jest wyłącznie oficjalna platforma odsprzedaży biletów. Uważaj na inne okazyjne oferty, które mogą być próbą oszustwa.
Przygotuj dokumenty podróży
Jeśli posiadasz polski dokument paszportowy albo dowód osobisty, możesz wjechać i przebywać we Francji kontynentalnej bez żadnych dodatkowych formalności.
Jeśli wybierasz się na zawody windsurfingowe na Tahiti, sprawdź trasę swojego lotu i ewentualne międzylądowania. Najpopularniejsze połączenia z Polinezją obejmują międzylądowanie w USA, gdzie wymagany jest paszport biometryczny.
Dowód elektroniczny w aplikacji mobywatel nie jest honorowany we Francji jako ważny dokument tożsamości, ale może pomóc w powrocie do kraju w razie utraty paszportu lub dowodu osobistego. Z tego powodu zalecamy uaktywnienie aplikacji mobywatel przed wyjazdem.
Pomyśl o bezpieczeństwie
Na terenie Francji obowiązuje obecnie najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego, oznaczający wysokie ryzyko zamachów. Władze francuskie przewidują jednak zaangażowanie dodatkowych sił porządkowych i wojska dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa podczas igrzysk.
Przy wejściu na wszystkie obiekty olimpijskie i do stref kibica będzie obowiązywać rygorystyczna kontrola bezpieczeństwa. Odmowa poddania się jej może skutkować niewpuszczeniem na zawody. Dla sprawnego wejścia na obiekty olimpijskie unikaj zabierania ze sobą bagażu i zwróć uwagę na listę przedmiotów zakazanych, obejmującą oprócz materiałów niebezpiecznych wszelkie formy agitacji i manifestacji poglądów politycznych. Organizatorzy przewidują ułatwienia w kontroli bezpieczństwa dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z dziećmi.
Powszechne jest zagrożenie drobną przestępczością, w tym kradzieżami kieszonkowymi w środkach transportu i w pobliżu atrakcji turystycznych. Pamiętaj o dobrym zabezpieczeniu swoich dokumentów, środków płatniczych i urządzeń mobilnych. Zachowaj ostrożność w kontaktach z nieznanymi osobami oferującymi pomoc w zakupie biletów na środki transportu, zawody olimpijskie i atrakcje turystyczne. Mogą być to próby oszustwa.
W razie potrzeby pilnej pomocy medycznej lub interwencji policji, zadzwoń na numer 112, pod którym uzyskasz pomoc w języku polskim. Jeśli dzwonisz z telefonu francuskiego operatora, możesz również wybrać numery 15 (pomoc medyczna) i 17 (policja), jednak ich operatorzy mogą posługiwać się jedynie językiem francuskim.
Na każdym obiekcie olimpijskim będą się znajdować stanowiska ochrony oraz punkty medyczne, które w razie potrzeby udzielą Ci pierwszej pomocy oraz skierują Cię na posterunek policji lub do właściwego szpitala. Adres najbliższego komisariatu policji i szpitala znajdziesz również w aplikacji nawigacyjnej w swoim telefonie. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki na oficjalnej stronie administracji francuskiej.
Jeśli padniesz ofiarą przestępstwa
Najczęstszym celem kradzieży są środki płatnicze. W razie utraty kart płatniczych, zastrzeż je jak najszybciej u ich wystawcy. Utratę dowodu osobistego możesz zgłosić za pomocą aplikacji mobywatel. Utratę dowodu i paszportu możesz też zgłosić u konsula.
W miejsce utraconego dokumentu podróży możesz uzyskać u konsula paszport tymczasowy umożliwiający zakończenie pobytu i powrót do kraju. Niektóre linie lotnicze akceptują również pasażerów legitymujących się dowodem osobistym w aplikacji mobywatel. Nie jest to jednak obowiązkowe, więc w razie konieczności skontaktuj się ze swoim przewoźnikiem.
Polska nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego na Polinezji. W razie utraty dokumentu podróży na tym terytorium, skontaktuj się pilnie z konsulem w Paryżu.
Zabezpiecz szczególnie prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu, ponieważ konsul nie może wydać ich wtórników w razie utraty.
Zgłoszenie kradzieży na posterunku policji nie jest niezbędne do wydania paszportu tymczasowego. Może być jednak wymagane przez ubezpieczyciela, jeśli posiadasz ubezpieczenie od tego rodzaju zdarzeń w podróży. Adres najbliższego posterunku znajdziesz łatwo w aplikacji nawigacyjnej w swoim telefonie. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki na oficjalnej stronie administracji francuskiej.
Pamiętaj o ubezpieczeniu
Jeśli korzystasz z ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, zaopatrz się przed wyjazdem w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą uzyskasz w lokalnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Rozważ wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które umożliwi Ci transport do kraju i inne dodatkowe świadczenia jeśli padniesz ofiarą wypadku lub przestępstwa.
Pamiętaj, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia konieczne świadczenia na tych samych zasadach, co osobom ubezpieczonym we Francji. Oznacza to, że za niektóre świadczenia w szpitalach i przychodniach musisz uiścić częściową opłatę. Poproś w takim przypadku o rozliczenie świadczenia (fr. feuille des soins), a po powrocie zgłoś się do Narodowego Funduszu Zdrowia po ewentualną refundację. Jeśli wykupisz ubezpieczenie turystyczne, możesz odzyskać całość poniesionych wydatków.
Przemieszczaj się sprawnie
Organizatorzy Igrzysk zalecają przemieszczanie się pieszo na dystansach do 2 km, korzystanie z rowerów przy trasach do 10 km i wybór transportu publicznego przy dłuższych przejazdach.
Aglomeracja paryska i miasta, w których będą rozgrywane zawody, są bardzo dobrze skomunikowane ze sobą i posiadają sieć transportu publicznego zapewniającą dogodne przemieszczanie się pomiędzy wszystkimi obiektami olimpijskimi.
W Paryżu i przyległych miejscowościach możesz korzystać z metra, autobusów i tramwajów. Dalej położone miejscowości aglomeracji paryskiej są skomunikowane liniami kolei metropolitarnej RER. Pomiędzy miastami możesz się przemieszczać koleją wysokich prędkości TGV, pociągami pospiesznymi Intercities, pociągami regionalnymi, albo autokarami Flixbus.
Zarówno miasta, jak i państwowe koleje SNCF zwiększyły liczby połączeń umożliwiających przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami i obiektami olimpijskimi.
W aglomeracji paryskiej istnieje zintegrowany system biletów na wszystkie środki komunikacji. Pojedyncze bilety można kupić w automatach i kasach na stacjach metra. W telefonach obsługujących transakcje zbliżeniowe można też zainstalować aplikację o nazwie „Île-de-France Mobilités”. Bezpłatne przejazdy przysługują dzieciom do ukończenia 4 roku życia, a zniżka 50% do ukończenia 10 roku życia. Bliższe informacje można znaleźć na stronie zarządu transportu paryskiego RATP. W okresie igrzysk ceny biletów na pojedynczy przejazd wynoszą 4 euro w granicach Paryża i 6 euro poza granicami miasta. Bilety jednodniowe „Paris2024”, umożliwiające przejazdy w całym regionie paryskim, łącznie z lotniskami, są dostępne w cenie 16 euro dla użytkowników aplikacji „Île-de-France Mobilités” Można je kupić również przez specjalną aplikację nawigacyjną "Paris 2024 Transport Public", która jest dostępna na tej stronie. Poza zakupem biletów aplikacja ta umożliwia też planowanie w czasie rzeczywistym przejazdów pomiędzy obiektami olimplijskimi w aglomeracji paryskiej, z uwzględnieniem aktualnych warunków ruchu miejskiego.
W pobliżu obiektów olimpijskich i wzdłuż trasy ceremonii otwarcia są wyznaczone strefy ograniczonego dostępu. Ograniczenia zmieniają się w poszczególnych dniach, zależnie od zaplanowanych wydarzeń i zawodów. Plan wszystkich utrudnień oraz dróg i stref wyłączonych z ruchu znajdziesz na tej stronie. Strefa szara, to obszar, do którego dostaniesz się wyłącznie z biletem wstępu na zawody. Strefa czarna, aktywna od 18 do 26 lipca wzdłuż Sekwany, będzie dostępna dla osób posiadających akredytację, bilet na uroczystość otwarcia, kod dostępowy przeznaczony dla mieszkańców i osób pracujących w jej obrębie oraz osób, które udowodnią konieczność wejścia do niej, np. poprzez rezerwację hotelową, restauracji, bilet do muzeum, itp. W dniu 26 lipca od godziny 13:00 do północy strefa czarna będzie zamknieta dla osób nieposiadających akredytacji lub biletu na ceremonię otwarcia Igrzysk. W strefach czerwonej i niebieskiej możesz się poruszać swobodnie pieszo, rowerem i na hulajnodze przez cały okres Igrzysk.
Wybierasz samochód?
Pamiętaj, że ruch drogowy w aglomeracji paryskiej jest bardzo intensywny, a korki i trudności ze znalezieniem parkingu są na porządku dziennym. W okresie Igrzysk część dróg w miastach jest dodatkowo wyłączona z normalnego ruchu, a na obwodnicach i autostradach zostaną wyznaczone pasy dla pojazdów mających specjalne zezwolenia. W samej aglomeracji paryskiej ograniczenia obejmą prawie 200 km tras, w tym część paryskiej obwodnicy. Od 18 do 26 lipca z ruchu pojazdów jest wyłączona większość paryskich mostów.
Przez caly okres Igrzysk w okolicach obiektów olimpijskich są wytyczone strefy ograniczonego ruchu, do których będzie można wjechać samochodem wyłącznie za specjalnym zezwoleniem. Ograniczenia ruchu mogą się zmieniać w poszczególnych dniach, zależnie od zaplanowanych zawodów. Plan wszystkich utrudnień oraz dróg i stref wyłączonych z ruchu znajdziesz na tej stronie. Strefy szara i czarna są całkowicie zamknięte dla ruchu samochodów. Do strefy czerwonej wjedziesz samochodem wyłącznie ze specjalnym zezwoleniem wydwanym mieszkańcom, osobom pracującym w jej obrębie, służbom, itp. Strefa niebieska, to obszar otaczający strefę czerwoną, umożliwiający wygodniejsze opuszczenie samochodem strefy ograniczonego ruchu.
Jeśli zdecydujesz się na przyjazd samochodem, pamiętaj o zabraniu ze sobą oryginału prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz dowodu opłacenia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w ruchu drogowym. Rozważ też wykupienie polisy assistance, która zapewni Ci bezpłatną pomoc w razie wypadku lub awarii pojazdu.
Część autostrad jest płatna. Przy wjeździe na odcinek płatny musisz zapłacić za przejazd z góry, albo pobrać bilet, który opłacisz na bramkach wyjazdowych. Na wszystkich bramkach możesz zapłacić kartą płatniczą, a na niektórych również gotówką.
W razie awarii samochodu na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i wezwij pomoc drogową bezpośrednio albo poprzez centrum pomocy assistance swojego ubezpieczyciela. Nie wykonuj napraw samodzielnie. Grozi za to mandat w wysokości 135 euro. Pomoc drogowa jest odpłatna, a stawka wynosi zależnie od rodzaju pomocy, dnia i pory od 144 do 268 euro.
Mandat za popełnione wykroczenie oraz opłatę za udzieloną pomoc musisz uregulować natychmiast. Odmowa może skutkować zatrzymaniem pojazdu na płatnym parkingu depozytowym.
W razie wypadku, w którym nikt nie został poszkodowany, nie ma obowiązku wzywania policji. Policja nie sporządza też wówczas raportów zdarzenia. Aby udokumentować wypadek musisz wypełnić razem z innymi uczestnikami wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym na standardowym druku europejskim. Jeśli są osoby poszkodowane, wezwij pomoc dzwoniąc na numer 17 (w języku francuskim) lub 112 (europejski telefon alarmowy z obsługą w języku polskim).
Na terenie miasta Paryża obowiązuje bezwzględna zasada pierwszeństwa pojazdów nadjeżdżających z prawej strony. Nie ma znaków „STOP” i „ustąp pierwszeństwa”. Zachowaj szczególną uwagę na rondach, gdzie zmienia to całkowicie porządek poruszania się pojazdów.
Pozostań w kontakcie
Przed wyjazdem włącz w telefonie usługę roamingu. Sprawdź u swojego operatora limit i ewentualne opłaty za połączenia głosowe i dane za granicą, aby nie utracić dostępu do nich w trakcie pobytu.
Zapisz i zachowaj przy sobie adres swojego pobytu i numery telefonów kontaktowych do konsula, swoich bliskich i towarzyszy wyjazdu. Dzięki temu nie utracisz kontaktu z nimi w razie zagubienia się, hospitalizacji, kradzieży telefonu lub innych nieprzewidzianych zdarzeń. Pozostawiając samochód w nieznanym wcześniej miejscu, zanotuj nazwę ulicy.
W razie potrzeby zgłoś się na najbliższy posterunek policji lub żandarmerii i poproś o umożliwienie kontaktu z konsulem.