Wiemy już, kto pokieruje Centrum Witelona w Legnicy, którego oficjalne otwarcie zaplanowane jest na 29 września. Na czele instytucji znajdującej się w budynku zabytkowego Teatru Letniego stanie Magdalena Rygiel – przedsiębiorczyni zajmująca się głównie produkcją filmową, posiadająca wieloletnie doświadczenie w branży medialnej oraz kulturalnej.
- Jestem pod wielkim wrażeniem staranności, z jaką przeprowadzono rewitalizację Centrum Witelona, a przede wszystkim pomysłu na wypełnienie tych pięknych przestrzeni wartościową oraz atrakcyjną ofertą dla mieszkańców regionu oraz turystów odwiedzających Legnicę. Nie ma w Zagłębiu Miedziowym takiego rodzaju placówki naukowo-edukacyjnej. Liczę na to, że nie tylko uczniowie, ale i osoby dorosłe będą nas chętnie odwiedzać. W Witelonie na nudę nie będzie miejsca – już dziś zapewnia nowa kierownik placówki.
Magdalena Rygiel to absolwentka Wydziału Pedagogiki Kulturalno-Oświatowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, a także Public Relations na Polsko-Amerykańskim Studium Komunikacji Społecznej w Organizacji i Zarządzaniu Politechniki Wrocławskiej i Central Conneticut State University. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Ośrodku Kultury „Wzgórze Zamkowe” oraz Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Przez ponad 20 lat związana z mediami. Współtworzyła Telewizję Regionalną TVL w Lubinie, którą następnie zarządzała, pełniąc funkcje redaktorki naczelnej i prezeski zarządu. Jako publicystka telewizyjna specjalizowała się w tematyce polityczno-gospodarczej. Prowadziła kampanie reklamowe oraz społeczne, współorganizowała imprezy kulturalne i konferencje, a także współpracowała z organizacjami pozarządowymi.
Centrum Witelona to najbardziej nowoczesna instytucja w Zagłębiu Miedziowym, łączącą naukę, edukację i elementy kultury, a zarazem jedyne miejsce w Polsce pokazujące osiągnięcia pierwszego polskiego naukowca – Witelona, na którego myśli i dzieła powoływali się Mikołaj Kopernik czy Leonardo da Vinci. Urodzonemu w Legnicy Witelonowi, twórcy pierwszego w historii nauki „Traktatu o Optyce”, będzie poświęcona główna interaktywna ekspozycja pod nazwą „OKO. Perspektywa Przyszłości”.