Wybierz kontynent

Ełk: Dofinansowania dla projektów CEE

Projekty Centrum Edukacji Ekologicznej „Natura i Ludzie” oraz „Wildlife Undercover” i projekt „Z pasji do przyrody” otrzymały dofinansowania z Unii Europejskiej oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łącznie około 736 tysięcy złotych.

Fot. PAP

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku wzięło udział w kilku projektach, na które otrzymało dofinansowanie:
1.    Projekty Unijne Interreg IV-A Litwa - Polska – termin realizacji – 2025 r.
a)    Projekt „Natura i Ludzie” - Zwiększanie wiedzy na temat zielonej infrastruktury, ochrony przyrody dla społeczeństw Litwy i Polski
Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach celu „Europejska współpraca terytorialna na lata 2021-2027

Kwota dotacji: 63 756 euro – czyli około 274 000 zł

Priorytetem projektu jest promowanie dobrostanu środowiska i wzmocnienie zarządzania kryzysowego, wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej i zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczenie wszelkich form zanieczyszczeń.
DZIAŁANIA CEE w ramach projektu:
•    Wykład dla mieszkańców Ełku wraz z wykonaniem (przy ich pomocy) ściany z wykorzystaniem chrobotka reniferowego
•    Warsztaty dla dzieci i osób dorosłych: „Obrazy z mchu chrobotka” (realizacja 3 zajęć dla grup przedszkolnych, szkolnych, młodzieży plus 1 warsztat osób dorosłych w tym seniorów wraz z niepełnosprawnościami z Ełku oraz 1 warsztat dla grupy 30 osób – uczestnicy z Polski i Litwy)
•    Warsztaty dla dzieci i osób dorosłych: „Las w słoiku”
•    Warsztaty z projektowania ogrodów przydomowych wraz z ich stworzeniem przez mieszkańców Ełku i Kowna.
•    Warsztaty z projektowania wysp hydrofitowych wraz z ich stworzeniem.
Nowością projektu będzie połączenie edukacji o ochronie środowiska, polegającą na praktycznym wykorzystaniu, zaangażowaniu uczestników poprzez realizację warsztatów oraz stworzenie pilotażowych ekspozycji.

b)    Projekt „Wildlife Undercover” - wzmocnienie współpracy partnerskiej między Polską a Litwą na rzecz rozwoju zrównoważonej turystyki i edukacji ekologicznej na obszarze transgranicznym.
Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach celu „Europejska współpraca terytorialna na lata 2021-2027”

Kwota dotacji: 79 543,80 euro –  czyli około 342 000 zł

DZIAŁANIA CEE w ramach projektu :
•    Utworzenie Modułu ukształtowania terenu Pojezierza Ełckiego (interaktywnego, mobilnego)
•    Budowanie kompetencji przewodników i wykładowców działań TURYSTYCZNYCH
•    Wizyty w celu wymiany doświadczeń LT-PL  dla  uzyskania najlepszych praktyk i innowacyjnych przykładów przyciągania gości.
- 2 dniowa wizyta w ramach wymiany doświadczeń zespołu LT do PL na temat prowadzenia lekcji przyrody i oprowadzania dla różnych grup docelowych i wiekowych.
Wycieczka koleją wąskotorową (dzień 1)
Wędrówka piesza po bezdrożach (dzień 2)
- Organizacja wspólnych  zajęcia przyrodniczych/warsztatów/wizyty dla dzieci LT+PL (13-17 lat) w celu zapoznania się z walorami przyrodniczymi za granicą. LT do PL.
- Opracowanie wspólnego szlaku turystycznego LT-PL w oparciu o konkretne gatunki chronione (mapa, opis obiektów, wydruk + do pobrania ze strony internetowej + aplikacja webmapowa).
Nowością w projekcie jest innowacyjne podejście do usługi przewodnickiej. Turystyka poza utartymi szlakami. tzn. Nowatorskie przedstawienie walorów przyrodniczych  Ełku dla mieszkańców oraz turystów, wraz z wymianą doświadczeń, dzięki wizycie studyjnej przewodników oraz młodzieży z LT I PL.

2.    Projekt „Z pasji do przyrody” - Dofinansowanie realizacji projektu ze środków publicznych z WFOŚiGW w Olsztynie - termin realizacji – 2025-2026 r.

Pozyskana kwota:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie - 120 540,94 zł
Wkład własny Centrum Edukacji Ekologicznej  - 16 800 zł

Jednym z rozwiązań promocji zagadnień gospodarki niskoemisyjnej, zaplanowanych w projekcie, jest możliwość organizacji takich wydarzeń jak:
Dzień Ziemi - w kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. W tym czasie w naszym mieście organizujemy wiele wydarzeń, których wspólnym celem jest propagowanie ekologii, edukacji przyrodniczej, czy też uwrażliwienie na piękno otaczającego nas świata i aktywne spędzanie wolnego czasu.  
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – (16-22 września) to tydzień, podczas którego promowany jest zrównoważony transport. Taki, który dba się o środowisko i redukuje emisję szkodliwych substancji.
Konkurs Mój Zielnik - bardzo dobrym przykładem działań edukacyjno-informacyjnych jest organizacja konkursu dla dzieci, w celu zwrócenia większej uwagi na otaczającą przyrodę w ich miejscu zamieszkania w celu jej ochrony oraz kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego
Marsz Niepodległości, Pieszo przez obszary chronione – jako zeroemisyjne formy przemieszczania się ludzi. Działanie skierowane do mieszkańców Ełku, aby mieli możliwość aktywnego zwiedzania unikatowych pod względem przyrodniczym i krajoznawczym miejsc.
Promocja projektu - spot reklamowy - krótki filmik propagujący przeciwdziałanie emisjom poprzez realizację działań proekologicznych, m.in. promujący transport przyjazny środowisku.
Sprzątanie świata - do udziału w akcji zaprosimy ełckie placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne. Udział w Jesiennym oraz Wiosennym Sprzątaniu to dobry sposób na uświadomienie, że to jak wygląda okolica w której mieszkamy zależy głównie od nas samych.
Stacja naprawy rowerów z parkingiem rowerowym - jako istotny element sprzyjający propagowaniu komunikacji rowerowej, jest wyposażenie przestrzeni publicznej w infrastrukturę towarzyszącą, w tym przede wszystkim miejsca do parkowania rowerów wraz ze stacją naprawcza rowerów.
Wyjazdowe rajdy rowerowe -tematykę niskoemisyjności można, a wręcz trzeba połączyć z działaniami wspierającymi zrównoważony transport.
Zakup materiałów na potrzeby projektów edukacyjnych - na potrzeby realizacji obchodów Dnia Ziemi, zaplanowano zakup projektora oraz laptopa niezbędnego do przeprowadzenia zajęć z przyrodnikami.
Zakup wyposażenia turystycznego - aby zapewnić prawidłowość realizacji działań wyjazdowych zaplanowano zakup przyczepki rowerowej.
Bożonarodzeniowy spływ kajakowy - zeroemisyjna forma zwiedzania trudno dostępnych obszarów cennych przyrodniczo. Już po raz 47 Ełckie Stowarzyszenie ekologiczne wraz z Centrum Edukacji Ekologicznej chce zaprosić wszystkich mieszkańców Ełku na Bożonarodzeniowy spływ kajakowy.

 

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj