Wybierz kontynent

Konin: Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim

Nowoczesne Centrum Przesiadkowe przy dworcu PKP, nowa zajezdnia autobusowa oraz stacja tankowania wodoru, 10 autobusów wodorowych, rozbudowa systemu informacji pasażerskiej, wspólny bilet dla MZK, PKS i Kolei Wielkopolskich - to część zadań, które dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zrealizuje Miasto Konin.

Fot. PAP

Samorząd w ostatnich dniach otrzymał informację o przyznanym dofinansowaniu w wysokości przeszło 135 milionów zł. Cały projekt pod nazwą „Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim” jest szacowany na przeszło 226 milionów zł.

Centrum – jak zapowiadał w styczniu prezydent Konina Piotr Korytkowski, prezentując koncepcję węzła przesiadkowego - ma być „superprzystankiem” łączącym różne środki transportu. - Będzie do dyspozycji pasażerów MZK, PKS oraz prywatnych przewoźników. Sąsiaduje z nowym dworcem PKP, z postojem taksówek. Będą z niego mogli korzystać rowerzyści - mówił.

Budowa centrum diametralnie zmieni wygląd i funkcje okolicy dworca PKP od strony wiaduktu Pokoju. Ta inwestycja jest planowana na dwa lata, ma zostać oddana do użytku w 2026 roku. Jest to jedno z zadań ujętych w dużym projekcie pt. „Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim”, który powstał w partnerstwie Konina z Kołem oraz ze spółkami MZK i PKS. Realizatorem projektu jest Zarząd Dróg Miejskich.

Cały projekt opiewa na przeszło 226 milionów złotych, z czego 70% wydatków (kosztów kwalifikowanych) to dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, 15% - wsparcie z budżetu państwa, 15% - środki własne.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, Priorytet 10: Sprawiedliwa transformacja Wielkopolski Wschodniej, Działanie 10.5 Sprawnie funkcjonujący i zdekarbonizowany transport publiczny.

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj