8. Forum Prawa Autorskiego odbędzie się we wtorek. Wiodącym jego tematem będą relacje pomiędzy prawem autorskim i prawami pokrewnymi a sztuczną inteligencją. W programie znalazła się także tegoroczna nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Uczestnicy forum zbiorą się w warszawskim Kinie Iluzjon. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele rządu i organizacji branżowych. Obrady rozpoczną się o godz. 10, a forum otworzy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.
"Zakładamy, że do godziny 16 zakończy się pierwszy etap rozmów. Jesteśmy gotowi do współpracy i będziemy rozmawiać z naszymi partnerami tak długo, jak będzie trzeba. Jeśli będzie potrzeba kontynuacji spotkania, możemy się od razu umówić na kolejne, ponieważ założeniem naszej inicjatywy jest cykliczność naszego dialogu. Formuła Forum jest absolutnie otwarta i partnerska, nie jest też przewidziana na określoną liczbę spotkań. Jak się okaże, że mamy się spotkać za tydzień, to się będziemy spotykali za tydzień" - zaznaczył w rozmowie z PAP wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec.
Idea zwołania Forum Prawa Autorskiego narodziła się podczas pracy i dyskusji nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. "Udało nam się przywrócić to, o czym mówiliśmy w czasie całego procesu zmiany ustawy o prawie autorskim i w prawach pokrewnych. Forum Prawa Autorskiego funkcjonowało już wcześniej w latach 2013-2015. Było bardzo ważnym miejscem wymiany i ucierania się poglądów na temat oczekiwanych i koniecznych zmian w ustawie o prawie autorskim. To, że przez dwa lata platforma działała i się sprawdziła, jest dowodem na to, że tylko w takiej szerokiej formule debaty społecznej, w której uczestniczą wszystkie strony, może dojść do porozumienia i przygotowania właściwych, dopracowanych i zrozumiałych dla wszystkich zmian w prawie autorskim" - powiedział wiceminister kultury.
Jak poinformował wiceminister Wyrobiec, wiodącym tematem Forum będą relacje pomiędzy prawem autorskim i prawami pokrewnymi a sztuczną inteligencją. Przekazał także, że kolejny bardzo ważny temat, który pojawi się w trakcie rozmów, to wdrożenie do polskiego prawa zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie zwalczania piractwa internetowego, dotyczącego głównie wydarzeń sportowych, ale też innych transmisji na żywo. W programie forum znalazła się także tegoroczna nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowela wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 17 kwietnia 2019 r.
Pierwsza, zwana dyrektywą SATCAB II, ma stworzyć warunki umożliwiające szersze rozpowszechnianie w państwach członkowskich programów telewizyjnych i radiowych pochodzących z innych państw członkowskich. Druga zaś, zwana dyrektywą DSM, była unijną odpowiedzią na wyzwania związane z rozwojem technologii cyfrowych w obszarze prawa autorskiego. Przepisy wprowadzają m.in. nowe formy dozwolonego użytku utworów, przedmiotów praw pokrewnych i baz danych (eksploracja tekstów i danych, zwielokrotnianie dla zachowania zbiorów dziedzictwa kulturowego) oraz znacznie modyfikują formy już istniejące w unijnym prawie (korzystanie z utworów na potrzeby edukacji zdalnej).
W ustawie uregulowano kwestie związane m.in. z ujednoliceniem zasad licencjonowania usług reemitowania utworów oraz rozpowszechnianiem programów radiowych i telewizyjnych udostępnionych w drodze wprowadzenia bezpośredniego.
Wprowadzono także dozwolony użytek na potrzeby naukowe, dydaktyczne i zachowania zbiorów, rozszerzoną licencję zbiorową, nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy oraz nową postać dozwolonego użytku baz danych objętych ustawą z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.
Ustawa wprowadza przepisy dookreślające konieczność zagwarantowania twórcom godziwego i odpowiedniego do zakresu udzielonego prawa, charakteru i zakresu korzystania oraz korzyści wynikających z korzystania z utworu wynagrodzenia. Współtwórcy utworu audiowizualnego oraz artyści wykonawcy będą uprawnieni m.in. do stosownego wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym oraz stosownego wynagrodzenia z tytułu reemitowania utworu.
W ustawie określono także, że artyści wykonawcy utworu literackiego, publicystycznego, naukowego, muzycznego lub słowno-muzycznego, w tym artyści wykonawcy opracowania takiego utworu, będą uprawnieni do stosownego wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utrwalenia artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
Przepisy umożliwiają przeprowadzenie mediacji między wydawcami a platformami cyfrowymi w przedmiocie określenia wynagrodzenia. Organem właściwym dla przeprowadzenia tych mediacji będzie Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.(PAP)
akr/ ksi/ wj/ mow/