Zajęcia edukacyjne, przygotowane przez Maríę Malusardi, nauczycielkę z TEA i Ambasadę RP w Buenos Aires, były dla uczniów okazją do pogłębienia wiedzy na temat Ryszarda Kapuścińskiego, który był świadkiem najważniejszych wydarzeń XX wieku: upadku kolonializmu w Afryce, rewolucji islamskiej w Iranie, upadku rządu cesarza Hajle Sellasje w Etiopii i rozpadu Związku Radzieckiego.
Ryszard Kapuściński powiedział: „Prawdziwe dziennikarstwo jest intencjonalne. Stawia sobie cel i stara się doprowadzić do jakiejś zmiany. Obowiązkiem dziennikarza jest informowanie, informowanie w sposób, który pomaga ludzkości, a nie poprzez podsycanie nienawiści czy arogancji. Wiadomości powinny służyć poszerzaniu wiedzy o innych, szacunku dla innych”.
W ramach hołdu dla światowej sławy reportera zorganizowano dwa panele, aby zaprezentować jego pracę i dziedzictwo w dzisiejszym dziennikarstwie. W pierwszym panelu Daniel Riera i Héctor Pavón omówili biografię Kapuścińskiego i ich spotkania z polskim dziennikarzem, ponieważ obydwaj mieli okazję przeprowadzić z nim wywiad. Następnie głos zabrali nauczyciele TEA i DEPORTEA. Andrea Basconi, Miguel Prenz i Ariel Scher mówili o spuściźnie Kapuścińskiego w dzisiejszym dziennikarstwie.
Niewątpliwie warto wspomnieć, że Ryszard Kapuściński był dziennikarzem, który zawsze szukał odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym jest władza? Dlaczego dochodzi do wojen? Dlaczego wybuchają rewolucje i kto w ich wyniku dochodzi do władzy? Na podstawie wydarzeń historycznych, które obserwował w terenie, opisywał reguły rządzące polityką i historią. Warto zauważyć, że jego książki są napisane w świetnym stylu literackim, a wiele z nich zostało przetłumaczonych na język hiszpański.