Wybierz kontynent

Polka wicedyrektorką Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej

Fot. Ambasady GOV

Bez innowacji nie ma mowy o rozwoju gospodarczym, a ich skuteczna ochrona to pewność, że ludzie zaangażowani w proces ich tworzenia będą mogli zbierać owoce swojej pracy. Duże koncerny radzą sobie z tym świetnie, ale przy MŚP sytuacja wygląda gorzej. Dlatego cieszę się, że dzięki staraniom MRiT i MSZ pierwsza od dawna nominacja na tak wysokie stanowisko w strukturach UE dotyczy właśnie prezes Demby-Siwek, która na tym polu ma duże doświadczenie

– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki.

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej zarządza unijnymi znakami towarowymi oraz wzorami przemysłowymi, które obowiązują na obszarze całej UE. EUIPO odpowiada również za Europejskie Obserwatorium ds. Naruszeń Praw Własności Intelektualnej oraz za bazę utworów osieroconych. Urząd zatrudnia ponad 1 tys. pracowników i rozpatruje niemal 300 tys. wniosków rocznie.

Edyta Demby-Siwek ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w zakresie ochrony własności przemysłowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest zarówno polskim, jak i europejskim rzecznikiem patentowym. Była zaangażowana m.in. w prace legislacyjne dotyczące nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej oraz wdrażania reformy systemu ochrony znaków towarowych w Polsce. Z Urzędem Patentowym związana jest od 20 lat, w tym od pięciu lat na stanowisku prezesa. Podczas jej kadencji urząd stał się w pełni zdigitalizowaną instytucją, wykorzystującą najnowsze rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. W 2019 r. jedynie 30 proc. wniosków składano online, teraz 76 proc. Stworzono również elektroniczny rejestr, a wszystkie postępowania prowadzone są online, co wpłynęło na zmniejszenie śladu ekologicznego. Działania na rzecz cyfryzacji zostały docenione – Urząd Patentowy RP uznano za 7. najbardziej innowacyjny urząd patentowy na świecie.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj