Wybierz kontynent

Obchody Dnia Edukacji Narodowej

Fot. Ambasady GOV

Na początku spotkania Chargé d’affaires RP Andrzej Dudziński podziękował Nauczycielom i Dyrektorom za trud, poświęcenie i oddanie wkładane w kształtowanie postaw i osobowości młodych Polaków na Litwie oraz odczytał list Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy skierowany do uczestników obchodów.
 
W Państwa rękach znajduje się klucz do życiowych sukcesów młodych Polaków, ale także całej polskiej społeczności. Chcę zapewnić o mojej nieustannej życzliwości i wsparciu dla Państwa. Każda wizyta w polskiej szkole na obczyźnie, jak ta niedawna w Pakienie i Czarnym Borze, pokazuje jak wspaniale realizują Państwo misję szkoły, a mnie osobiście dostarcza wielu wzruszeń, widząc jak w szkołach poza granicami Polski krzewiona jest polskość i patriotyzm. -  napisała w liście Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Duda.
 

Cały list >>>

W ramach wydarzenia Ambasada RP w Wilnie uhonorowała nauczycieli języka polskiego w podziękowaniu za trud włożony w przygotowanie uczniów szkół polskich do pierwszego po wieloletniej przerwie egzaminu państwowego z języka polskiego.
 
Dzisiaj, w dniu tak uroczystym, pragnę wyrazić radość z obecności licznego grona naszych nauczycielek polonistek - siłaczek, które swoją pracą spowodowały tegoroczny sukces naszych maturzystów. Przecież polonista to nie tylko nauczyciel, to też wychowawca, osoba, która się przyczynia by wzbudzić w młodym człowieku dumę narodową, wskrzesić pamięć historyczną. Te działania są nie do przecenienia. Aktywna postawa naszych nauczycieli służy promowaniu szkoły polskiej w litewskim systemie edukacyjnym. To właśnie szkoły, w których językiem wykładowym jest język ojczysty zajmują szczególne miejsce w edukacji i wychowaniu młodego człowieka. Tylko edukacja w języku ojczystym zapewnia jakościowy odbiór wiedzy, kształtuje właściwe postawy moralne i zasady postępowania. - powiedziała Krystyna Dzierżyńska, Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.
 
Obchodom towarzyszyła również debata edukacyjna na temat potrzeb i wyzwań jakie stoją przed polskimi szkołami na Litwie, w której udział wzięli zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ Szymon Szaran, prezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego Mikołaj Falkowski, kierownik do spraw Planowania i Rozwoju w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” Anita Staszkiewicz oraz władze Uniwersytetu w Białymstoku prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Korotkich, prorektor ds. rozwoju dr hab. Tomasz Bajkowski oraz dziekan Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie dr hab. Urszula Wróblewska.
 
Na marginesie wydarzenia zaprezentowana została wystawa "Polacy na Syberii" opracowana przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ RP.  Przedstawia ona sylwetki wybitnych Polaków, którzy w trudnym okresie zaborów, jako zesłańcy, prowadzili badania naukowe i dokonywali niezwykłych odkryć.
 

 

Fot. Dominika Blaževič/ Filia UwB w Wilnie

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj