Wybierz kontynent

W pierwszych trzech kwartałach br. w Porcie Gdańsk przeładowano ponad 58 mln ton towarów

W pierwszych trzech kwartałach 2024 roku w Porcie Gdańsk przeładowano ponad 58 milionów ton towarów – podały w piątek władze portu. Oznacza to spadek o 4,6 proc. w porównaniu do tego samego okresu ub.r.

Fot. PAP

Jak poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Aneta Urbanowicz z Portu Gdańsk, z podsumowania trzech kwartałów br. wynika, że w tym okresie przeładowano ponad 58 milionów ton towarów. "Nadal dominującą grupą ładunkową są paliwa płynne, głównie ropa naftowa i produkty ropopochodne, stanowiące ponad połowę ogółu przeładunków” - wyjaśniła Urbanowicz.

Podkreśliła, że główny operator, terminal Naftoport, z roku na rok bije rekordy przeładunków. „Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie. Jego obroty w pierwszych trzech kwartałach wyniosły ok. 30 mln t. To o blisko 8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r.” – zauważyła Urbanowicz.

Jak wyjaśniła, obecne możliwości przeładunkowe to 36 mln ton ropy oraz 4 mln ton produktów naftowych rocznie.

„Ponadto spółka szykuje się do rozbudowy, planuje budowę szóstego stanowiska przeładunkowego, które umożliwi zwiększenie odbioru ropy o kolejne 9 mln ton rocznie. Na drugim miejscu w Porcie Gdańsk pod względem wolumenu jest drobnica, głównie skonteneryzowana. Terminale drobnicowe, w tym kontenerowy Baltic Hub, przeładowały 17,7 mln ton towarów (o 4,5 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego)” – przekazano w informacji.

Na trzecim miejscu znajduje się węgiel, gdzie zanotowano spadek o 49 proc. „W ciągu 9 miesięcy terminale węglowe przeładowały 5,7 mln t (głównie w relacji importowej), podczas gdy w 2023 było to ponad 11 mln t” – poinformowała przedstawicielka Portu Gdańsk.

„Obroty ładunków masowych w Porcie Gdańsk wyniosły ok. 2,6 mln t, a zboża – ponad 2 mln t (spadek odpowiednio o blisko 1 proc. i 2,5 proc.). Największe spadki notują nisko wolumenowe towary: ruda (o 62 proc.) i drewno (56 proc.)” – dodała.

Cytowana w informacji prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. Dorota Pyć wskazała, że przeładunki ogółem za trzy kwartały spadły o 4,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

„Natomiast do końca tego roku zostały jeszcze trzy miesiące. Wiele wskazuje na to, że zakończymy go dobrym wynikiem, choć prawdopodobnie niższym ze względu na mniejsze przeładunki węgla” – powiedziała.

W informacji przypomniano, że wyniki finansowe i przeładunkowe polskich portów skomentował w poniedziałek na platformie X wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

„Jest bardzo dobrze. Porównując rok do roku, zysk netto wzrósł w: Porcie Gdańsk o 30,25 mln (+17 proc.), Porcie Gdynia o 20,43 mln (+23 proc.), Porcie Szczecin-Świnoujście o 22,37 mln (+25 proc.). Są to naprawdę dobre dane, które pokazują, że oddanie portów w ręce fachowców, co zapowiadałem, przynosi konkretne efekty. Jeżeli chodzi o przeładunki, wyłączając węgiel, który poprzednia władza sprowadzała w nadmiernych ilościach, również jest dobrze. Polskie porty w sumie w przeładunkach odnotowały delikatny wzrost – napisał Marchewka. (PAP)

dsok/ mmu/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj