W wielkopolskich Sulmierzycach w sobotę rozpoczęły się manewry z udziałem służb mundurowych. Ponad 200 osób bierze udział w ćwiczeniach poszukiwawczo-ratowniczych, by przygotować się do rzeczywistych zagrożeń. Temat przewodni to katastrofa samolotu z przestępcami na pokładzie.
Jak powiedział PAP koordynator projektu Łukasz Mowczan z Akademii Ratowniczej SAREX-24, w jednym miejscu zgromadzą się wszystkie służby: ratownicy, żołnierze, policjanci, strażacy, antyterroryści, medycy, negocjatorzy i celnicy.
Akcję rozpoczęto od przekazania informacji, że samolot transportowy Cessna 414 wystartował z lotniska w czeskich Pardubicach. Na jego pokładzie jest dwóch członków załogi i czterech pasażerów. Samolot miał wylądować na lotnisku w Szymanach (Port Lotniczy Olsztyn – Mazury). Ale w okolicach Milicza (Dolnośląskie) zniknął z radarów kontroli powietrznej. Pod numer alarmowy zadzwonił mieszkaniec Zdun z informacją, że widział spadający samolot. Strona czeska zawiadomiła polskie służby ratownicze, że samolotem leciało czterech członków grupy przestępczej. Posiadają broń automatyczną i mogą być w posiadaniu materiałów wybuchowych. Handlują bronią, narkotykami oraz dokumentami niejawnymi z Federacją Rosyjską, Republiką Białoruską oraz posiadają liczne kontakty przestępcze z grupami separatystycznymi działającymi na terenie Ukrainy.
„Do akcji wkroczyły polskie służby ratownicze, poszukiwawcze i kontrterrorystyczne. Ich zadaniem jest tak skoordynować działania, żeby jak najszybciej zlokalizować samolot i zatrzymać groźnych przestępców” – powiedział koordynator.
Ćwiczenia potrwają cały dzień. Ich celem jest pokazanie w praktyce, jak ważna jest współpraca i zgranie służb dla osiągnięcia bezpieczeństwa. Uczestnicy przećwiczą działania usprawniające koordynację planowania, poszukiwania, ratowania, negocjacji i pościgu. Na niedzielę zaplanowano warsztaty, pokazy i prezentacje przygotowane przez służby.
To już piąta edycja akademii i - jak przekazał Łukasz Mowczan – co roku zwiększa się liczba chętnych.
Z powodu manewrów mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego mogą napotkać na utrudnienia komunikacyjne ze względu na zamknięcie niektórych dróg.
Organizatorami Akademii Ratowniczej SAREX są: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Komenda Główna Policji, Wodna Służba Ratownicza, Uniwersytet Kaliski.
Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Zdrowia, Minister Infrastruktury, Rzecznik Praw Dziecka i Wojewoda Wielkopolski. Akademia Ratownicza SAREX-24 odbędzie się w Zdunach i Sulmierzycach (woj. wielkopolskie) w dniach 19-20 października.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym wydarzenia. (PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ lm/