Wybierz kontynent

Częstochowa: Sieć ciepłownicza gotowa na zimę

Jak informuje Fortum, w tym roku remonty i modernizacje częstochowskiej sieci oraz Elektrociepłowni przed sezonem grzewczym kosztowały w sumie blisko 21,3 mln zł.

Fot. PAP

Fortum co roku podejmuje wysiłki na rzecz zwiększenia niezawodności dostaw ciepła dla mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. Firma deklaruje, że do końca grudnia na rozwój i modernizację samej sieci ciepłowniczej przeznaczy w sumie 8,3 mln zł. Większość z tych inwestycji – a jest ich blisko 100 – jest już gotowa.

Kolejne 13 mln poszło na naprawy i przeglądy diagnostyczne kluczowych systemów Elektrociepłowni (EC), służących zwiększeniu jej dyspozycyjności. Remont zakończył się już 18 lipca. 433 specjalistów z różnych branż pracowało przy kotle, turbozespole, układach elektroenergetycznych zasilania i wyprowadzenia mocy bloku – te elementy da się remontować jedynie latem. Zainstalowano nowe falowniki podnoszące efektywność pracy Elektrociepłowni i wymieniono cześć orurowania, które z kolei polepszy dyspozycyjność.  

EC Fortum dostarcza miastu ciepło już od niemal 15 lat. Odbywa się to obecnie za pośrednictwem liczącej 183 km sieci i 1219 węzłów. Częstochowski zakład wykorzystuje miks paliw – z biomasy i węgla kamiennego – w proporcjach 30/70. W ten sposób już teraz ogranicza emisję CO2 o jedną trzecią, a całkowicie odjeść od węgla planuje do roku 2027.  

Przy okazji Fortum podsuwa użytkownikom i użytkowniczkom sieci kilka wskazówek, jak oszczędzać ciepło:

- Regularnie odpowietrzaj kaloryfery – to dobre dla instalacji cieplnej.
- Nie wychładzaj pomieszczeń – wietrz mieszkania krótko, ale intensywnie.
- Nie zasłaniaj grzejników meblami.
- W pomieszczeniach, w których nie przebywasz, zmniejsz ogrzewanie.
- Utrzymuj temperaturę na poziomie 20 stopni.
- Jeżeli wewnątrz jest za gorąco, używaj regulatorów temperatury, zamiast uchylać okna.
- Postaraj się o dobrą izolację dachu, okien, ścian i drzwi.      

I jeszcze parę robiących wrażenie liczb. W ubiegłym sezonie Fortum dostarczyło Częstochowie aż 1,47 mln GJ (gigadżuli) ciepła. Jego roczna produkcja wynosi ok. 711 GWh (gigawatogodzin) brutto, a prądu –  ok. 361 GWh brutto. Możliwości produkcyjne EC Częstochowa wynoszą 210 MW mocy zainstalowanej w paliwie. U wylotu komory kotła temperatura spalania sięga 900 stopni Celsjusza.

na bazie informacji przekazanej przez Fortum

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj