Wybierz kontynent

Unijni ministrowie o sytuacji energetycznej UE. Rada ds. Energii z udziałem wiceministra Krzysztofa Bolesty

Fot. Ambasady GOV

W trakcie posiedzenia unijni ministrowie ds. energii przeprowadzili dyskusję na temat znaczenia sektora energetycznego dla konkurencyjności Unii Europejskiej. Dyskusja odnosiła się do zaleceń zawartych w sprawozdaniu Maria Draghiego dotyczącego europejskiej konkurencyjności i przyszłości Unii Europejskiej (tzw. raportu Draghiego).

Polska traktuje Raport jako ważny wkład w opracowanie długofalowego planu zwiększenia konkurencyjności europejskiej gospodarki na arenie globalnej. Podzielamy pogląd i diagnozę Raportu w zakresie niezbędnych działań mających na celu zwiększenie i zapewnienie długoterminowej konkurencyjności gospodarki UE. Doceniamy wezwania do połączenia ambicji w zakresie konkurencyjności i dekarbonizacji we wspólny wysiłek. Podkreślamy przy tym, że powinno to uwzględniać realia rynkowe i warunki gospodarek państw członkowskich.

– powiedział wiceminister Krzysztof Bolesta.

Jak wskazał wiceminister, jednym z powodów utraty konkurencyjności są wysokie ceny energii oraz skomplikowane i długotrwałe procedury administracyjne.

W pełni podzielamy pogląd, że dekarbonizacja musi być przeprowadzona przy użyciu wszystkich dostępnych technologii i rozwiązań, takich jak odnawialne źródła energii, energia jądrowa, wodór, magazynowanie energii czy efektywność energetyczna i CCUS. Pozytywnie oceniamy zalecenie dalszego wykorzystywania energii jądrowej i przyspieszenia rozwoju nowych projektów jądrowych.

– dodał.

Gotowość na zimę

Ministrowie rozmawiali także o wsparciu dla Ukrainy i jej sektora energetycznego w czasie najbliższej zimy. O sytuacji w Ukrainie poinformował przedstawicieli państw członkowskich UE minister energetyki Ukrainy German Gałuszenko, który przedstawił skalę zniszczeń ukraińskiej infrastruktury energetycznej dokonaną przez Rosję.  

Stan unii energetycznej i plan REPowerEU

Przedstawiciele państw członkowskich UE wysłuchali ponadto sprawozdania KE na temat stanu unii energetycznej i informacje dotyczące realizacji planu REPowerEU oraz ewentualnych dalszych kroków dotyczących odchodzenia od paliw z Rosji.  

Spotkania dwustronne  

Na marginesie Rady TTE, minister Bolesta brał udział w spotkaniach z przedstawicielami państw członkowskich UE, w tym m.in. z ministrami Łotwy, Niemiec i Grecji. 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj