Wybierz kontynent

Ruszyła rozbudowa wrocławskiej oczyszczalni ścieków

134 mln zł będzie kosztować modernizacja pompowni ścieków, osadników wstępnych i budowa instalacji Anammox - technologii, którą opatentowali inżynierowie MPWiK i naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Rozpoczęła się rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków.

Fot. PAP

Jak podano w komunikacie przesłanym przez miejską spółkę, rozbudowa to kluczowy element adaptacji infrastruktury Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, co pozwoli lepiej przygotować miasto do nagłych zjawisk pogodowych typu powódź, ale także jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój Wrocławia i wzrost liczby mieszkańców.

Nieczystości z całego Wrocławia po przejściu przez system kanalizacji trafiają do oczyszczalni ścieków położonej na Janówku. Jest to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu. Ostatnia modernizacja oczyszczalni miała miejsce w 2012 r. i od tego momentu posiada zdolność oczyszczania ok. 150 tys. m sześc. ścieków na dobę. Po rozbudowie będzie to 209 tys. m sześc. na dobę.

„Nowe technologie, które zostaną wdrożone we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, umożliwią nam bardziej efektywne oczyszczanie ścieków, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Zmiany klimatu, w tym wzrost częstotliwości i intensywności nawalnych deszczy, stanowią coraz większe wyzwanie dla wszystkich miast, nie tylko w Polsce. Rozbudowa oczyszczalni pozwoli na zwiększenie odporności miasta na zmieniające się warunki środowiskowe” - poinformował cytowany w komunikacie prezes MPWiK we Wrocławiu Witold Ziomek.

Rozbudowa oczyszczalni jest realizowana w trzech etapach. Pierwszy z nich właśnie się rozpoczął i potrwa do grudnia 2026 roku – to rozbudowa części mechanicznej procesu oczyszczania ścieków. Wykonawca przebuduje obiekty służące do podczyszczana wstępnego, w tym m.in. kraty i piaskownik. Zmodernizowana zostanie także pompownia główna ścieków oraz cztery istniejące osadniki wstępne. Ponadto, zostaną wybudowane dwa nowe osadniki wstępne, a rurociągi technologiczne, które łączą obiekty, będą poddane modernizacji.

„Pierwszy etap rozbudowy Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków to kolejne ciekawe wyzwanie w naszym portfolio, szczególnie ze względu na autorskie rozwiązania MPWiK i Politechniki Wrocławskiej” - powiedział Grzegorz Król, prezes Inżynierii Rzeszów, która realizuje te prace.

Wyjaśnił, że chodzi o budowę instalacji Anammox, czyli innowacyjnej technologii służącej do usuwania związków azotu z odcieków z osadu przefermentowanego.

„MPWiK we współpracy z Politechniką Wrocławską opracowało autorskie rozwiązania i posiada dwa patenty na technologię doskonalącą oczyszczanie ścieków ze związków azotu, która pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych i w znaczący sposób poprawi wydajność oczyszczalni ścieków komunalnych” - powiedział Ziomek.

W rezultacie wybudowane zostaną obiekty o łącznej kubaturze 11 tys. m sześc. Wartość pierwszej części zadania wyniesie 134 mln zł. MPWiK stara się o dofinansowanie tej inwestycji z funduszy unijnych, z programu FEnIKS.

Drugi etap zakłada rozbudowę części biologicznego oczyszczania ścieków. Tutaj najważniejszym zadaniem będzie dostosowanie pięciu bloków biologicznych do zwiększonych przepływów ścieków. Z kolei trzecia część rozbudowy nazywana jest „etapem elektro-energetycznym”, bo dotyczyć ma zwiększenia mocy oczyszczalni przez dostosowanie infrastruktury elektro-energetycznej do rozbudowanej oczyszczalni. (PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ pad/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj