W III kwartale 2024 r. banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych i kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw – wynika z raportu NBP opublikowanego w poniedziałek.
Narodowy Bank Polski opublikował w poniedziałek kwartalną informację pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”. W raporcie znalazły się informacje o polityce kredytowej banków i popycie na kredyty w III kwartale 2024 r. oraz przewidywania banków na IV kwartał 2024 r.
„W III kwartale 2024 r. po raz pierwszy od IV kw. 2021 r. banki złagodziły kryteria udzielania długoterminowych kredytów dla sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw - PAP). Uzasadnieniem dla zmian był wzrost presji konkurencyjnej ze strony innych banków. W przypadku pozostałych kredytów dla przedsiębiorstw nie odnotowano zmian polityki” – wskazał w raporcie bank centralny.
NBP podał także, że banki jednocześnie obniżyły maksymalną kwotę kredytu i zmniejszyły jego pozaodsetkowe koszty. Poza tym wzrosło zapotrzebowanie na finansowanie kapitału obrotowego oraz fuzji i przejęć, co przyczyniło się do zwiększenia popytu na większość rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw.
„Ankietowane banki w III kwartale 2024 r. złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych oraz obniżyły marże kredytowe nie zmieniając innych warunków udzielania kredytów. Spadek popytu, banki ponownie uzasadniały głównie wygaszeniem programu +Bezpieczny kredyt 2 proc.+” – czytamy w raporcie NBP.
Autorzy raporty wskazali, że w III kwartale 2024 r. – i to po raz pierwszy od IV kw. 2021 r. – banki zauważalnie złagodziły kryteria i większość warunków udzielania kredytów konsumpcyjnych, w tym zmniejszyły pozaodsetkowe koszty kredytu i marże kredytowe. Bankowcy uważają, że ponowny wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne wynikał m.in. z poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.
„Na IV kwartał 2024 r. banki nie zapowiadają wprowadzenia istotnych zmian kryteriów udzielania kredytów, z wyjątkiem ich łagodzenia w przypadku kredytów konsumpcyjnych i dla sektora MSP. Oczekują natomiast wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych” – podał NBP. (PAP)
ms/ mmu/ jpn/