W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach powstał punkt kontaktowy dla pokrzywdzonych, a także osób posiadających informacje na temat przestępstw seksualnych, których sprawcami są duchowni.
Informacje można przesyłać na adres: pomagamy@ka.policja.gov.pl – podały w piątek śląska policja i Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu.
„Decyzja o utworzeniu punktu podyktowana jest ustaleniami, wynikającymi ze śledztwa Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, dotyczącego nieprawidłowości ujawnionych w Diecezji Sosnowieckiej, w tym czynów popełnianych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności przez księży” - podała rzeczniczka sosnowieckiej prokuratury Dorota Pelon.
Policjanci i prokuratorzy liczą, że uruchomienie punktu kontaktowego przyczyni się do zapewnienia szybkiej i skoordynowanej reakcji na płynące ze strony społeczeństwa sygnały, weryfikowane w prowadzonym śledztwie.
„Bacząc na szczególnie delikatny charakter badanych zdarzeń, niniejsza inicjatywa ma ponadto na celu dostosowanie przebiegu czynności procesowych do indywidualnych potrzeb osób zgłaszających, ze szczególnym uwzględnieniem ich prawa do prywatności oraz pomocy psychologicznej” - zaznaczyła prok. Pelon.
Na początku października na polecenie Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu zatrzymano trzech mężczyzn. Dwaj z nich to czynni duchowni z diecezji sosnowieckiej. Trzeci jest byłym księdzem, także z tej diecezji, ale stawiane mu zarzuty dotyczą okresu, kiedy jeszcze był kapłanem. Dwaj księża usłyszeli łącznie 11 zarzutów dotyczących przestępstw seksualnych na szkodę dzieci. Jeden z nich został aresztowany. Były już ksiądz jest podejrzany o oszustwa.
Była to jedna z kilku spraw, które w ostatnich kilkunastu miesiącach wstrząsnęły diecezją sosnowiecką. We wrześniu 2023 r. w mieszkaniu ks. Tomasza Z. w parafii w Dąbrowie Górniczej doszło do interwencji pogotowia i policji. Prokuratura postawiła ks. Tomaszowi Z. cztery zarzuty: trzy z nich dotyczyły przestępstw narkotykowych, a jeden miał charakter obyczajowy. W kwietniu br. mężczyzna został skazany na 1,5 roku więzienia.
W konsekwencji tych wydarzeń w październiku ub.r. papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego, a administratorem diecezji mianował metropolitę katowickiego abp. Adriana Galbasa.
Kolejna sprawa w diecezji sosnowieckiej wydarzyła się w marcu br. i dotyczyła śmierci młodego mężczyzny w mieszkaniu księdza, który był rezydentem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Duchowny, który w diecezji był sędzią sądu biskupiego, usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej. Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Północ prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Dobiega ono końca.
Papież Franciszek 23 kwietnia 2024 r. nowym ordynariuszem sosnowieckim mianował bp. Artura Ważnego. Decyzją bp. Ważnego 26 października została powołana i po raz pierwszy spotkała się w pełnym składzie Komisja "Wyjaśnienie i Naprawa” spraw wrażliwych diecezji sosnowieckiej. Jej zadaniem będzie zbadanie zdarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie na terenie diecezji. To trzeci zespół powołany w ostatnich tygodniach przez biskupa sosnowieckiego. Wcześniej swoją pracę rozpoczęła już Komisja ds. rozeznania i rozwoju diecezji sosnowieckiej oraz Zespół ds. formacji duchowieństwa.(PAP)
kon/ agz/ mow/