Uruchomiony w komendzie wojewódzkiej w Katowicach punkt kontaktowy dla pokrzywdzonych i świadków przestępstw seksualnych popełnionych przez duchownych dotyczy czynów, które miały miejsce w diecezji sosnowieckiej i wiąże się ze śledztwem prowadzonym przez sosnowiecką prokuraturę – doprecyzowała policja.
Punkt kontaktowy uruchomiono w miniony czwartek z inicjatywy sosnowieckiej prokuratury. Informacje można przesyłać na adres: pomagamy@ka.policja.gov.pl. To pierwsza tego typu inicjatywa w kraju.
Zespół prasowy śląskiej policji, uściślając wcześniejsze informacje, przekazał w sobotę PAP, że punkt kontaktowy jest przeznaczony dla pokrzywdzonych bezprawnymi zachowaniami księży z diecezji sosnowieckiej i „wiąże się bezpośrednio z ustaleniami poczynionymi w śledztwie, nadzorowanymi przez 1 Wydział Śledczy tutejszej Prokuratury”. Swój wcześniejszy komunikat doprecyzowała też sama sosnowiecka prokuratura, do której kierowano pytania dotyczące zakresu funkcjonowania punktu kontaktowego.
Policjanci i prokuratorzy liczą, że uruchomienie takiego narzędzia przyczyni się do zapewnienia szybkiej i skoordynowanej reakcji na płynące ze strony społeczeństwa sygnały, weryfikowane w prowadzonym śledztwie.
Na początku października na polecenie Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu zatrzymano trzech mężczyzn. Dwaj z nich to czynni duchowni z diecezji sosnowieckiej. Trzeci jest byłym księdzem, także z tej diecezji, ale stawiane mu zarzuty dotyczą okresu, kiedy jeszcze był kapłanem. Dwaj księża usłyszeli łącznie 11 zarzutów dotyczących przestępstw seksualnych na szkodę dzieci. Jeden z nich został aresztowany. Były już ksiądz jest podejrzany o oszustwa.
Była to jedna z kilku spraw, które w ostatnich kilkunastu miesiącach wstrząsnęły diecezją sosnowiecką. We wrześniu 2023 r. w mieszkaniu ks. Tomasza Z. w parafii w Dąbrowie Górniczej doszło do interwencji pogotowia i policji. Prokuratura postawiła ks. Tomaszowi Z. cztery zarzuty: trzy z nich dotyczyły przestępstw narkotykowych, a jeden miał charakter obyczajowy. W kwietniu br. mężczyzna został skazany na 1,5 roku więzienia.
W konsekwencji tych wydarzeń w październiku ub.r. papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego, a administratorem diecezji mianował metropolitę katowickiego abp. Adriana Galbasa.
Kolejna sprawa w diecezji sosnowieckiej wydarzyła się w marcu br. i dotyczyła śmierci młodego mężczyzny w mieszkaniu księdza, który był rezydentem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Duchowny, który w diecezji był sędzią sądu biskupiego, usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej. Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Północ prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Dobiega ono końca.
Papież Franciszek 23 kwietnia 2024 r. nowym ordynariuszem sosnowieckim mianował bp. Artura Ważnego. Decyzją bp. Ważnego 26 października została powołana i po raz pierwszy spotkała się w pełnym składzie Komisja "Wyjaśnienie i Naprawa” spraw wrażliwych diecezji sosnowieckiej. Jej zadaniem będzie zbadanie zdarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie na terenie diecezji. To trzeci zespół powołany w ostatnich tygodniach przez biskupa sosnowieckiego. Wcześniej swoją pracę rozpoczęła już Komisja ds. rozeznania i rozwoju diecezji sosnowieckiej oraz Zespół ds. formacji duchowieństwa.(PAP)
kon/ dki/