Wybierz kontynent

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Fot. Ambasady GOV

Charge d’affaires a.i. RP w Niemczech Jan Tombiński zwrócił się do licznie zebranych przedstawicieli organizacji polonijnych, Polek i Polaków mieszkających i pracujących w Niemczech słowami:

 

Szanowni Państwo,

Rodacy mieszkający w Niemczech,

Drodzy niemieccy przyjaciele Polski,

za radość i zaszczyt poczytuję sobie możliwość przywitania Państwa po raz pierwszy z okazji Święta Narodowego od czasu objęcia kierownictwa Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie.

Dziś spotykamy się w gościnnych progach Biblioteki Narodowej i za tę możliwość serdecznie dziękuję jej kierownictwu. Niedługo będziemy mogli zaprosić Państwa do nowego budynku Ambasady przy Unter den Linden, na co cały zespół Ambasady już się cieszy. Powrót Ambasady do tej reprezentacyjnej lokalizacji nie tylko nam ułatwi życie, ale przede wszystkim tym z Państwa, którzy odwiedzacie Ambasadę lub Konsulat dla załatwienia konkretnych życiowych spraw. Nasi niemieccy i międzynarodowi partnerzy oczekują także, że powrót Ambasady do centrum Berlina ożywi kontakty i poprawi możliwości współpracy.

Powrót Ambasady na Unter den Linden zbiegnie się w czasie z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że nowa siedziba stanie się witryną nowoczesnej Polski – kraju, który coraz częściej wskazywany jest w Niemczech jako wzorcowy przykład imponującego wzrostu gospodarczego.

 

Szanowni Państwo,

z niewielkim czasowym opóźnieniem obchodzimy dziś Święto Niepodległości Polski. Gdy 11 listopada 1918 roku przekazano władzę w Polsce na ręce Józefa Piłsudskiego, kształt terytorialny i system państwowy odradzającego się państwa nie były określone. O granice walczono przez kolejnych kilka lat, a gojenie się porozbiorowych ran trwało jeszcze dłużej.

 „Niezależność jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym” stwierdził kiedyś Józef Piłsudski. Ledwie wychowało się jedno pokolenie w odbudowanej Polsce, już musiało stawić czoła kolejnej wojnie. Pokój, jaki zapanował po drugiej wojnie światowej, nie był dla Polski sprawiedliwy; oznaczał kolejne dziesięciolecia bolesnego uzależnienia od Związku Sowieckiego.

Dopiero od trzydziestu pięciu lat cieszy się Polska tak niezależnością, jak i pełną narodową suwerennością.

O tym, że historyczna szansa wolności, którą umożliwiły wybory 4 czerwca 1989 roku, nie została zmarnowana, przesądziły mądre działania polityków, który stworzyli odpowiednie ramy prawne dla rozwoju kraju, a przede wszystkim pracowitość i przedsiębiorczość Polaków i Polek. Dziś Polska jest silniejsza niż kiedykolwiek, a jej głos liczy się w Europie i świecie.

 

Szanowne Panie, Szanowni Panowie,

niepodległość, praworządność i wolność, to trzy najważniejsze filary naszej demokracji. Naszym obowiązkiem jest wzmacnianie i szanowanie tych podstawowych wartości niepodległej Polski, oraz ich wzmacnianie dla przyszłych pokoleń.

Przeprowadzone w ostatnich dniach obchody trzydziestej piątej rocznicy upadku Muru Berlińskiego tworzą dodatkowy uniwersalny kontekst do rozważań powiązań losów pomiędzy Polską a Niemcami. Bez porażki Niemiec i innych europejskich mocarstw Polska nie odzyskałaby swej niezależności w 1918 roku. Bez polskiego ruchu wolnościowego natomiast nie doszłoby zapewne trzydzieści pięć lat temu do zjednoczenia Niemiec.

Odrzucenie przez Polaków komunizmu 4 czerwca 1989 roku zapoczątkowało proces pokojowej przebudowy europejskiego i światowego porządku. „Solidarność” i zapoczątkowana nad Wisłą zmiana doprowadziła da załamania się ówczesnych europejskich totalitaryzmów.

Uznanie tych faktów dodatkowo uwypukla i wzmacnia znaczenie Święta 11 Listopada. Życzę wszystkim Państwu, abyśmy mogli być tu w Berlinie i w innych miastach Niemiec dumni z dokonań Polski i z ufnością spoglądali w przyszłość. Oby to Święto pomagało nam w pozyskiwaniu zrozumienia dla motywacji i celów polskiej polityki u naszych niemieckich przyjaciół i partnerów. Postulat budowy polsko-niemieckiej wspólnoty interesów staje się w obliczu zagrożeń jeszcze bardziej naglącym zadaniem.

 

Szanowni Państwo,

sukces odniesiony przez Polskę i inne kraje regionu uruchomił niestety też siły przeciwne, dążące do odwrócenie biegu historii i ponownego ustanowienia w Europie kolonialnej imperialnej dominacji.

Rosyjska inwazja na Ukrainę uświadamia skalę zagrożeń. Napadając na Ukrainę Rosja zaatakowała system wartości, na którym opierają się nasze bezpieczeństwo i przyszły rozwój.

Z tego powodu wsparcie Ukrainy oznacza także obronę naszego europejskiego bezpieczeństwa. Obecnie odpowiadamy na współczesne zagrożenia wspólnie z innymi państwami demokratycznymi oraz naszymi sojusznikami z NATO.

Ścisła współpraca pomiędzy Berlinem i Warszawą jest zwornikiem wysiłków dla obrony demokratycznych wartości w Europie przed autorytarnymi, agresywnymi siłami. Od tej współpracy zależy znacznie więcej niż tylko dobrobyt naszych państw i narodów, ale też los Europy, naszych wschodnich sąsiadów i relacje transatlantyckie.

 

Szanowni Państwo,

widzę na tej sali licznych przedstawicieli organizacji polonijnych, widzę Polki i Polaków mieszkających i pracujących w Niemczech. Chciałbym, abyście Państwo odczuwali dumę z polskiego pochodzenia, ale też odpowiedzialność za obraz Polski w Niemczech. Od Państwa zależy też, czy polskie racje i oceny znajdą zrozumienie w niemieckich kręgach polityki i gospodarki.

Zapraszam Państwa do współkształtowania i udziału w szerzeniu relacji polsko-niemieckich. Słowa Poety z dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” – „Polska to jest wielka rzecz” nic nie straciły na aktualności i powinny nas nadal inspirować.

Bardzo Państwu dziękuję za uwagę i zapraszam dna koncert wybitnego pianisty, naszego przyjaciela, Pawła Kowalskiego.

 

W trakcie wydarzenia, Instytut Polski w Berlinie eksponował wystawę o wybitnych Polkach pt. "Outstanding Polish Women". Wystawa składa się z tablic opisujących życie i wybitne dokonania wybitnych Polek - Lidii Morawskiej, Urszuli Dudziak, Haliny Konopackiej, Krystyny Skarbek, Marii Szymanowskiej, Antoniny Żabińskiej, Janiny Lewandowskiej, Heleny Modrzejewskiej, Magdaleny Abakanowicz, Tamary Łempickiej, Marii Skłodowskiej-Curie i Olgi Tokarczuk. Tym samym podkreślono, że w polskiej historii, kulturze, nauce kobiety odgrywają szczególnie ważną rolę. 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj