Wybierz kontynent

ORLEN: w interesie Polski i regionu jest uczciwa debata o tempie zielonej transformacji UE

Z okazji przejęcia przez Polskę prezydencji w UE, ORLEN przygotował stanowisko, w którym wymienił najważniejsze wyzwania w procesie transformacji energetycznej, w tym: utrzymanie konkurencyjności unijnego rynku, neutralność technologiczną, dostępność finansowania dla dekarbonizacji i odejście od nakazowego charakteru regulacji.

Fot. PAP

Jak wskazał Jakub Ruszel, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania ryzykiem i zgodnością ORLEN podczas odbywającego się w Krakowie Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości (Open Eyes Economy Summit), zbliżająca się dużymi krokami polska prezydencja w UE jest szansą na wyraźniejsze pokazanie na arenie europejskiej problemów i wyzwań, przed którymi stoi nie tylko Polska, ale i cała Europa.

„Znając problemy i wyzwania, z którymi mierzą się gospodarka i przemysł naszego regionu, polski rząd, od stycznia 2025 roku sprawujący prezydencję w UE, będzie mógł uwzględnić je w swojej agendzie” – ocenił Ruszel.  

Dodał, że z perspektywy ORLENU wyzwaniem jest stworzenie realnego planu realizacji bardzo ambitnych celów polityki energetyczno-klimatycznej.

„Biorąc pod uwagę obecne realia społeczno-gospodarcze, wywołane najpierw pandemią, później pełnoskalową wojną w Ukrainie, polityka ta wymaga głębokiej refleksji, a być może także rewizji niektórych celów i przede wszystkim czasu ich wdrożenia” – powiedział ekspert.

Wyjaśnił, że chodzi o to, żeby złagodzić negatywne skutki procesu transformacji dla gospodarki, biznesu oraz po prostu dla obywateli Unii Europejskiej, którzy mniej lub bardziej pośrednio również je odczują.  

Ruszel zwrócił uwagę, że ORLEN, będąc tak dużą firmą, z zasady prowadzi bardzo aktywny dialog z wszystkimi interesariuszami na poziomie krajowym oraz europejskim.

„Jeśli chodzi o kwestie związane z dobrą legislacją, rozmawiamy również z decydentami, a okres prezydencji jest szczególnym czasem, żeby te rozmowy jeszcze bardziej zintensyfikować” – zaznaczył Jakub Ruszel. 

Dodał, że w tym celu spółka wydała „manifest”, skupiający się na kluczowych dla ORLEN kwestiach m.in. konkurencyjności rynku europejskiego.

„Głównym wyzwaniem jest wdrożenie unijnego Clean Industrial Deal, który mógłby skutecznie chronić gospodarki europejskie przed napływem wysokoemisyjnego importu spoza Wspólnoty – stwierdził. 

Według niego równie istotne jest promowanie szerokiego poparcia Komisji Europejskiej dla różnorodnych technologii nisko- i zeroemisyjnych, które umożliwiają opłacalną i wydajną transformację opartą na neutralności technologicznej. 

„Ten dokument traktujemy jako otwarcie dyskusji, która będzie uszczegółowiona w ramach bardzo aktywnych spotkań i dialogu na każdym etapie procesu legislacyjnego. Zaczynając od konsultacji krajowych, przez konsultacje europejskie prowadzone w ramach polskiej prezydencji, ale też, co jest istotne, kontynuowanych przez kolejne okresy prezydencji kolejnych krajów” – wskazał ekspert ORLEN. 

Zdaniem Ruszela, ważne jest, żeby pewne złożone i trudne do wdrożenia procesy otwarte podczas polskiej prezydencji, były potem kontynuowane.

„To jednak wymagać będzie dalszej konsekwentnej postawy i działań kolejnych państw przejmujących sztafetę prezydencji w ramach Unii Europejskiej” – podkreślił.  

Dyrektor Ruszel przypomniał, że w 2020 roku ORLEN, jako pierwszy koncern energetyczny z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku, zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego. Plany dekarbonizacji są kluczowym elementem strategii biznesowej ORLENU, dlatego koncern zdecydował się na zwiększenie celów redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. 

Dodał, że ponadto spółka zamierza umocnić pozycję lidera transformacji energetycznej w regionie. Do końca dekady koncern zainwestuje ponad 80 proc. wszystkich nakładów inwestycyjnych w projekty transformacyjne (zielone i przejściowe), które umożliwią redukcję oddziaływania na klimat i środowisko oraz otwarte podejście do nowych modeli biznesowych.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj