Dzięki wyprawie uczestnicy – głównie młodzież i dzieci Polaków zamieszkałych na stałe w Czarnogórze wraz ze swoimi rodzicami – mieli okazję zapoznać się z odkryciami polskich archeologów dokonanymi w ostatniej dekadzie. W Risan w Czarnogórze grupa archeologów pod wodzą prof. Piotra Dyczka i dr. Janusza Recława z Uniwersytetu Warszawskiego dokonała odkrycia części antycznego miasta z VI w p.n.e. wraz z dużą ilością cennych artefaktów. Na polskim stanowisku archeologicznym, oprócz cennych eksponatów można zobaczyć wystawę poświęconą odkryciom ekipy prof. Dyczka wraz ze szczegółowym opisem przebiegu prac oraz wydobycia poszczególnych artefaktów. Uczestnicy usłyszeli również o dokonaniach polskich archeologów w innych miejscach na świecie, w tym w pobliskiej Albanii i Bułgarii. Badania archeologiczne pod wodzą naukowców z UW w Risan rozpoczęły się w 2000 r. i napotkały na trudności związane z wybuchem pandemii. Obecnie planowane jest wznowienie prac pod przewodnictwem dr. Janusza Recława.
Ponadto, uczestnicy wycieczki odwiedzili pamiątkową tablicę poświęconą Janowi Karskiemu, która została ufundowana dokładnie 10 lat temu w Kotorze, dzięki staraniom Ambasady RP w Podgoricy oraz Ambasady Izraela w Podgoricy.
W przedsięwzięciu uczestniczyło 27 osób. Historię polskiej archeologii oraz wykopalisk w Risan przybliżyła polska przewodniczka, p. Dorota Brzezińska.