Występując w trakcie sesji pt. „Zaangażowanie obywateli na rzecz demokratycznej odnowy”, Minister Sprawiedliwości oświadczył, że priorytetem rządu jest wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego, które stanowi fundament demokracji i praworządności.
Przedstawiciel polskiego rządu przekonywał, że udział obywateli w życiu publicznym to nie tylko monitorowanie działań władzy, ale również współtworzenie polityki i prawa. Kluczowym elementem demokratycznego procesu decyzyjnego oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego są konsultacje społeczne prowadzone z udziałem organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Takie działanie sprzyja optymalizacji tworzonych rozwiązań prawnych oraz zwiększa zaufanie do instytucji demokratycznych. Przykładem współpracy polskiego rządu z organizacjami trzeciego sektora w procesie stanowienia prawa jest m.in. powołanie urzędu Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego.
Jednym z głównych zadań polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r. będzie wzmocnienie roli społeczeństwa obywatelskiego i wykorzystanie jego potencjału w ochronie praworządności. Prezydencja skupi się na włączeniu obywateli w proces legislacyjny oraz na zwiększeniu bezpieczeństwa prawnego obywateli Unii w sytuacjach transgranicznych – powiedział minister Bodnar. W kwietniu 2025 r. odbędzie się konferencja pt. „Rola społeczeństwa obywatelskiego w ochronie praworządności”.
Celem polskiego rządu jest budowanie Europy, w której prawa człowieka, demokracja i praworządność są realnie chronione.
Na marginesie Światowego Forum Demokracji, minister Bodnar spotkał się również z wiceministrem spraw zagranicznych Norwegii Andreasem Kravikiem, któremu podziękował za współpracę i wsparcie, jakie Królestwo Norwegii przekazuje Polsce w ramach funduszy norweskich, wykorzystywanych m.in. w wymiarze sprawiedliwości.
Szczegółowa relacja z wizyty Ministra Sprawiedliwości jest dostępna na stronie: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/minister-sprawiedliwosci-adam-bodnar-na-swiatowym-forum-dla-demokracji-w-strasburgu