19 listopada 2024 roku mija 1000. dzień pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. W rzeczywistości rosyjska napaść rozpoczęła się wraz z nielegalną aneksją Krymu w 2014 r. Niesprowokowana inwazja Rosji 24 lutego 2022 r. wywołała największy kryzys humanitarny w Europie od czasów II Wojny Światowej. Polska od pierwszych dni wojny przekazuje Ukrainie wielowymiarowe wsparcie na polu politycznym, humanitarnym, finansowym oraz militarnym. Nasz kraj jest niekwestionowanym liderem pod względem odsetka PKB przeznaczonego na rzecz pomocy Ukrainie (4.91%).
Polska jako pierwsza dostarczała Ukrainie ciężkie uzbrojenie na masową skalę - od początku wojny przeznaczyliśmy na ten cel 3,23 mld EUR (ponad 14 mld zł). Wśród przekazanego sprzętu znajdują się m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty oraz transporty opancerzone. Ponadto siły powietrzne Ukrainy wsparło w sumie 14 polskich samolotów MiG–29 oraz 12 śmigłowców Mi–24. Polska wspiera również rannych ukraińskich żołnierzy, dostarczając im niezbędne wsparcie medyczne w polskich szpitalach.
Ze względu na swoje położenie geograficzne Polska jest także największym hubem dostarczania wsparcia humanitarnego i wojskowego na teren Ukrainy. Tylko w pierwszej połowie 2022 r. ponad 80% pomocy przekazanej przez Unię Europejską (ok. 800 mln EUR) zostało przetransportowane za pośrednictwem znajdującego się w Polsce węzła logistycznego UCPM (Unijny Mechanizm Ochrony Ludności). Łączna wartość polskiej pomocy rzeczowej przekazanej w tym okresie przez Polskę wynosi ok. 415 mln EUR.
Rosyjskie wojska regularnie dopuszczają się ataków na infrastrukturę energetyczną w Ukrainie. Według szacunków Komisji Europejskiej w ostatnich miesiącach zniszczono 80–90% ukraińskiej produkcji ciepła oraz 30–50% elektrowni wodnych. W celu poprawienia sytuacji energetycznej Ukrainy w 2023 r. w Polsce uruchomiono specjalny węzeł energetyczny rescEU. Za jego pośrednictwem na Ukrainę przetransportowano już kilka tysięcy generatorów/transformatorów i części zamiennych.
Według szacunków UNHCR w naszym kraju przebywa obecnie ok. 980 tys. ukraińskich uchodźców, z czego większość stanowią kobiety i dzieci. Już miesiąc po wybuchu wojny polski parlament uchwalił Ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, która uregulowała ich pobyt i umożliwiła nadanie numeru PESEL. To upoważniło uchodźców do korzystania z wielu usług publicznych, pobierania świadczeń rodzinnych i wychowawczych, uzyskania pomocy finansowej oraz umożliwiło dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i psychologicznej.
W pomoc uchodźcom z Ukrainy zaangażowało się ponadto aż 77% Polaków. Nasi rodacy brali udział w zbiórkach na rzecz Ukrainy, podejmowali się wolontariatu na polsko-ukraińskiej granicy, a także przyjmowali ukraińskich uchodźców pod swój dach. Dzięki otwartości i życzliwości Polaków, do dzisiaj w Polsce nie powstał ani jeden obóz dla ukraińskich uchodźców.
Polska nieustannie wspiera Ukrainę kanałami politycznymi i dyplomatycznymi. W przededniu rosyjskiego ataku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas spotkania w Kijowie z litewskim odpowiednikiem Gitanasem Nausėdą ogłosił, że Ukraina zasługuje na przyznanie statusu kraju kandydującego do członkostwa w Unii Europejskiej. Prezydent RP niejednokrotnie wzywał również do przystąpienia Ukrainy do NATO.
Ze względu na liczne straty zarówno wśród ludności, jak i gospodarki, spowodowane nieusprawiedliwioną i niesprowokowaną agresją Federacji Rosyjskiej, jednym z najważniejszych zadań na przyszłe lata będzie wsparcie Ukrainy w jej powojennej odbudowie. Polski rząd już teraz współpracuje z ukraińską administracją w celu odbudowy infrastruktury medycznej i edukacyjnej oraz budynków użyteczności publicznej zniszczonych w wyniku działań wojennych. W odbudowę i modernizację Ukrainy zaangażowani będą także polscy przedsiębiorcy – w ciągu 8 miesięcy w stworzonej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) bazie polskich spółek zainteresowanych udziałem w odbudowie zarejestrowało się ok. 2000 firm, m.in. z branży budowlanej, energetycznej, rolno-spożywczej, farmaceutycznej i IT.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym raportem nt. wsparcia Polski dla Ukrainy pod linkiem: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/polska-pomoc-dla-ukrainy-plen,93620