Wybierz kontynent

100. lecie urodzin Zbigniewa Herberta

Fot. Ambasady GOV

Seminarium, które miało miejsce 4 grudnia w sali konferencyjnej Szkoły Filozoficznej, otworzył kierownik polskiej placówki dyplomatycznej Chargé d’affaires Wojciech Ponikiewski oraz Dziekan Szkoły Filozoficznej profesor Dimitrios Drosis. Następnie glos zabrała profesor Tatiana Borisowa, Kierownik Zakładu Rusycystyki i Studiów Słowiańskich, która podziękowała za wkład Ambasady RP w rozwój nauczania języka polskiego na Uniwersytecie Ateńskim, rozpoczęty w 2013 roku. W bieżącym roku akademickim, poza lektoratem języka polskiego prowadzonym przez wyspecjalizowanego lektora z Polski, prowadzone są także zajęcia z historii literatury polskiej. 

Niezwykle interesujący wykład na temat poezji Zbigniewa Herberta wygłosił znany grecki poeta i tłumacz Haris Vlavianos, dzięki któremu poezje autora pana Cogito zostały wydane w języku greckim. Haris Vlavianos odniósł się do kunsztu Herberta, jako poety odwołującego się niejednokrotnie do odległej historii w celu opisania wydarzeń mu współczesnych. O twórczości eseistycznej twórcy „Labiryntu nad morzem” opowiedziały Justyna Słowik i Beata Żółkiewicz. Uczestnicy seminarium mieli okazję usłyszeć wybrane wiersze i fragmenty esejów Herberta w języku greckim oraz jeden z wierszy czytany przez samego autora, a pochodzący z archiwum dźwiękowego Polskiego Radia.

W tym samym czasie w Bibliotece Szkoły Filozoficznej otwarta została wystawa planszowa poświęcona Zbigniewowi Herbertowi, opracowana siłami Ambasady RP. Wystawa będzie dostępna do końca 2024 roku.

Tegoroczne seminarium, dedykowane Zbigniewowi Herbertowi, było trzecim tego typu dorocznym wydarzeniem w Szkole Filozoficznej, zostało wysoko ocenione i uznane przez władze uniwersyteckie za cykliczne „grudniowe spotkanie z polską literaturą”, a co za tym idzie Ambasada została zaproszona do współpracy przy realizacji następnego w 2025 roku.     

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj