Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i TAURON Polska Energia podpisali 17 grudnia umowę pożyczki, dzięki której spółka otrzyma 11 mld zł na rozwój i dostosowanie sieci elektroenergetycznej. To największe w historii finansowanie inwestycji wspierającej transformację energetyczną w Polsce. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Środki z pożyczki sfinansują wydatki spółki zależnej TAURON, tj. TAURON Dystrybucja S.A, na rozwój i dostosowanie sieci elektroenergetycznej do potrzeb transformacji energetycznej.
„Największą część ze środków KPO przeznaczyliśmy na inwestycje w czystą i opłacalną energię. To będzie ponad 100 mld zł. Są to środki na duże inwestycje infrastrukturalne związane z transformacją energetyczną: elektrownie wiatrowe na Bałtyku, terminale instalacyjne i serwisowe, sieci przesyłowe i dystrybucyjne” - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister Funduszy i Polityki Regionalnej.
Środki dla TAURON będą wypłacane sukcesywnie, w miarę postępu prac finansowanych z pożyczki i do wysokości środków przekazanych BGK przez ich dysponenta - Ministerstwo Klimatu i Środowiska, z którym Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę 9 września 2024 r.
„To pierwsza i zarazem największa umowa pożyczki, którą BGK udzielił w ramach realizowanego na zlecenie MKiŚ projektu Funduszu Wsparcia Energetyki. Pieniądze, które wpłyną do TAURON-u, pochodzą z KPO i będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju i modernizacji polskich sieci elektroenergetycznych” - podkreśliła prof. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Udzielone przez BGK środki trafią do segmentu dystrybucji, który generuje największą część EBIDTA Grupy TAURON. Spółka do 2035 roku zamierza przeznaczyć 60 mld złotych na rozbudowę i modernizację sieci.
„Nasz rdzeń biznesowy to 6 mln klientów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej, którym jesteśmy zobowiązani dostarczyć zieloną energię w możliwie najlepszej cenie. Pieniądze z KPO to szansa na to, że szybkość i skala inwestycji będą dużo większe. Przeznaczamy je na rozwój sieci elektroenergetycznej, jej bezpieczeństwo, elastyczność i niezawodność” - zaznaczył Grzegorz Lot, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Dodał, że środki z udzielonej przez BGK pożyczki to również szansa rozwoju i przyciągnięcia inwestorów do województw: małopolskiego, opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.
Jak podkreśliła pierwsza wiceprezes BGK, dane Międzynarodowej Agencji Energetyki pokazują, że w 2023 r. w sektorze energetycznym przybyło 2,5 mln, a największy przyrost miał miejsce w obszarze zielonej energii.
„Umowa z TAURON Polska Energia może zmienić podejście do polskiej transformacji energetycznej na południu kraju, ponieważ w ramach realizowanych projektów będzie miała wpływ na rynek pracy, podwykonawców, a to wszystko przełoży się na konkurencyjność polskiej gospodarki” - argumentowała Marta Postuła.
Źródło informacji: PAP MediaRoom