Wybierz kontynent

Polska w Estonii: toruńskie pierniki i szopki krakowskie z kolekcji Ambasady RP w Tallinnie na XIX Festiwalu Mania Piernika i XVIII Festiwalu Ulica Szopek Bożonarodzeniowych

Fot. Ambasady GOV

Gorąco polecamy odwiedzenie fascynującej wystawy plenerowej „Ulica Szopek Bożonarodzeniowych“ a w jej ramach - naszej kolekcji szopek krakowskich w witrynach Sali Ambasadorskiej przy ul. Vene 5. Na ekspozycję pod kuratelą Ene Mellow (Estoński Film Lalkowy) i Sirje Säär (Estońskie Muzeum Sztuki), składa się kilkadziesiąt szopek artystycznych i dziecięcych, reprezentujących różne kraje i kultury, wykonanych w bardzo różnych stylach i technikach. Trasa zwiedzania prowadzi od Starego Ratusza i szopki miejskiej w podcieniach, przez Muzeum Sztuki-Kościół Niguliste, a dalej przez ulice Kuninga i Vene, na których skrzyżowaniu usytuowana jest Ambasada RP w Tallinnie.

Otwarcie ekspozycji z udziałem burmistrza, biskupów kościołów różnych wyznań, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, mniejszości narodowych oraz autorów szopek i kolędników ze szkół staromiejskich, tradycyjnie miało miejsce na placu Ratuszowym 6 grudnia, w dniu św. Mikołaja. Do stałych elementów jedynego w swoim rodzaju wernisażu, który ma formę radosnego korowodu, należą między innymi uroczyste otwarcie skrzydeł ołtarza Henna Rhodego w Niguliste oraz obdarowanie „pastuszków“ przez gospodarza Ambasady RP w Tallinnie „kolędą“ - koszem polskich jabłek i łakoci.

Ciesząca się ogromną popularnością plenerowa wystawa szopek czynna pozostanie do 2 lutego 2025 roku. Przed witryną z jedenastoma szopkami krakowskich mistrzów codziennie przystają setki osób. Niezmiennie zachwyca wirujący Lajkonik, blask staniołu i ciepłe światło za witrażowymi okienkami krakowskich wież. Podziw wzbudza precyzja detali, tak w szopkach dużych, jak miniaturowych. Kolekcja tworzona jest przez Ambasadę RP w Tallinnie od roku 2002 przy współpracy merytorycznej Muzeum Krakowa.

Najpopularniejszym festiwalem sezonu bożonarodzeniowo-noworocznego w stolicy Estonii jest międzynarodowa ekspozycja Mania Piernika (Piparkoogimaania), ulokowana w Galerii Architektury i Dizajnu przy ul. Pärnu mnt 6. Tradycyjnie, Ambasada RP w Tallinnie we współpracy z Muzeum Okręgowym w Toruniu, prezentuje na wystawie płaskorzeźby z toruńskiego piernika. Motywem przewodnim tegorocznej, XIX edycji wydarzenia jest Muinasjutt -  bajka. Polskę reprezentuje podanie o piekarczyku, który kreatywnością imponuje królowi i zdobywa rękę ukochanej córki mistrza. Historię miłosną ukrytą w formie „Katarzynki" – dwóch serc złączonych obrączką, a także w dobrowróżbnej karecie ślubnej, przedstawiły w płaskorzeźbach mistrzynie z Muzeum Toruńskiego Piernika. Od otwarcia ekspozycji (2 grudnia) o magicznej mocy piernika z Torunia miało okazję dowiedziec się już ponad 6000 zwiedzających Manię Piernika, która czynna będzie do 5 stycznia 2025 roku.

Obu wystawom towarzyszy bogaty program edukacyjno-artystyczny. Relacjonowane są obszernie w estońskich mediach publicznych (m.in. ERR-ETV) i stacjach komercyjnych (Reisimaailm)

12 grudnia członkowie Estońskiego Klastra EUNIC, na zaproszenie Ambasady RP w Tallinnie, spotkali się na warsztatach toruńskiego piernika, które poprowadzili kuratorzy ekspozycji Pelle Kalmo i Mari-Liis Lanemaa. Wydarzenie stanowiło zwiastun bogatego kalendarza imprez kulturalnych, organizowanych w Estonii przez Ambasadę RP w Tallinnie w ramach Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, rozpoczynajacej się 1 stycznia 2025 roku.

Toruń i Kraków znalazły się na liście celów turystycznych tak Estończyków jak naszych partnerów międzynarodowych. Ambasada RP w Tallinnie składa podziękowania długoletnim partnerom współpracy przy realizacji obu przedsięwzięć.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj