Wybierz kontynent

W cieniu konfliktu: jak młode pokolenie Libanu walczy o swoją przyszłość

Liban już kolejny rok z rzędu pogrążony jest w wielowymiarowym kryzysie. Zapaść gospodarcza, napięta sytuacja polityczna i - obecnie zawieszona - wojna na terytorium kraju powodują, że coraz więcej jego mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie. Szczególnie zagrożone są osoby młode - to właśnie je wspiera Polska Akcja Humanitarna.

Fot. PAP

W lipcu br. inflacja w Libanie wynosiła 35,4%, co drastycznie ograniczyło dostęp do podstawowych dóbr i usług dla większości ludności. W drugiej połowie 2024 roku w wyniku wojny z sąsiednim Izraelem ponad milion osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, w większości uciekając do bezpieczniejszych regionów kraju.

Wojna, kryzys gospodarczy i napięcia społeczne szczególnie mocno uderzają w młodych Libańczyków - bezrobocie wśród tej grupy społecznej już kilka lat temu przekraczało 60%. To właśnie do nich swoje działania kieruje Polska Akcja Humanitarna, która w Bejrucie działa od 2020 roku. Celem PAH jest wsparcie młodzieży wchodzącej na rynek pracy. We współpracy z lokalnym partnerem International Humanitarian Relief Lebanon organizowane są warsztaty z zakresu przedsiębiorczości, kursy zwiększające umiejętności cyfrowe lub manualne, a także inne szkolenia pozwalające młodym ludziom nabyć nowe kompetencje, które pomagają im odnaleźć się na rynku pracy. Przez pierwsze lata zajęcia odbywały się w GLOW Center for Empowerment w Bejrucie, którego działanie współfinansowało w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Jesienią tego roku w wyniku toczonych działań zbrojnych Centrum zmuszone zostało do przeniesienia działań do trybu hybrydowego, a w miarę pogarszania się sytuacji w Bejrucie zadecydowano o przejściu całkowicie w tryb online.

Młodzi Libańczycy są bardzo ambitni, a mimo przeciwności chcą walczyć o lepszą przyszłość dla siebie i swojego kraju. Niestety to oni ponoszą największe skutki trwającego kryzysu. Szkoły publiczne są przeciążone, a wiele z nich nie ma wystarczających zasobów, aby zapewnić uczniom edukację na odpowiednim poziomie. Według danych UNICEF ponad 700 tysięcy dzieci w wieku szkolnym nie uczęszcza do szkół. Jednocześnie dane statystyczne pokazują, że zdobycie wykształcenia nie zapewnia młodym szansy na znalezienie pracy w swoim zawodzie. Nasilający się kryzys ekonomiczny i brak perspektyw odbijają się mocno na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Według organizacji zajmujących się dobrostanem psychicznym wielu młodych Libańczyków mierzy się ze wzrostem poziomu lęku, depresji i innych zaburzeń psychicznych, a dostęp do specjalistycznej pomocy jest dla większości mieszkańców Libanu nieosiągalny. Dlatego tak ważne są działania prowadzone przez międzynarodowe organizacje pozarządowe, takie jak Polska Akcja Humanitarna.

W poniedziałek 25 listopada 2024 roku młodzi Libańczycy korzystający z zajęć prowadzonych przez PAH otrzymali tragiczną wiadomość - GLOW Center for Empowerment w Bejrucie przestało istnieć. Na dwa dni przed zawieszeniem broni między Libanem i Izraelem w budynek naprzeciwko uderzył pocisk, a fala uderzeniowa zniszczyła 80% wyposażenia i infrastruktury Centrum. Dzięki przeniesieniu zajęć do trybu online nikomu nie stała się krzywda, ale zniszczenie Centrum to wielki cios dla młodych, ambitnych osób, które tak chętnie się w nim spotykały.

Niestety Libańczycy w obliczu wojny nie otrzymują wystarczającego wsparcia ze strony państwa. Po zawieszeniu broni wielu mieszkańców zdecydowało się wrócić do swoich domów, ale część z nich musiało zmierzyć się z kolejną tragedią: ich mieszkania, szkoły czy miejsca pracy przestały istnieć.

Aby PAH mogła dalej pomagać Libańczykom, którzy stracili wszystko, wystarczy wejść na zbiórkę i wpłacić dowolną kwotę: https://www.siepomaga.pl/pomoc-humanitarna.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Źródło informacji: Polska Akcja Humanitarna

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj