Film dokumentalny „Jordan Wysocki; szkice Argentyny”, wyprodukowany przy wsparciu Ambasady RP w Buenos Aires ze środków przeznaczonych na współpracę z Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku, opowiada historię Jordana, polskiego inżyniera i emigranta, który zasłużył się dla Argentyny pracując m.in. jako geodeta, topograf, urbanista i wojskowy.
Jak znalazł się w Ameryce Łacińskiej? W roku 1863 przyłączył się do Powstania Styczniowego, a po jego klęsce udał się wraz z żoną i córką na emigrację; najpierw do Francji a następnie, za namową argentyńskiego ambasadora Domingo Sarmiento, późniejszego prezydenta Argentyny, opuścił Europę i znalazł się z rodziną na nowym kontynencie.
Na zlecenie władz argentyńskich zaprojektował w Buenos Aires Park 3 Lutego (Parque 3 de Febrero), zwany potocznie „Los Bosques de Palermo”, oraz główny budynek Ogrodu Botanicznego (Casona del Jardín Botánico). Był także pierwszym urbanistą miast takich jak Trenque Lauquen czy Mercedes de Patagones (dzisiaj Viedma). Zaprojektował pierwsze argentyńskie linie kolejowe. Służąc w wojsku argentyńskim, które prowadziło kampanię poszerzania granic kraju i zaludniało jego tereny na południe od Buenos Aires aż do Patagonii, sporządził najwcześniejsze mapy tych obszarów.
Poznanie życiorysu Jordana Wysockiego pozwala nam lepiej zrozumieć historię Polski i Argentyny, a także wkład pierwszych polskich emigrantów w rozwój Argentyny.
Podziękowania za współpracę dla: Dyrektorki Ogrodu Botanicznego Lic. Graciela Barreiro, Claudio Baragiola, praprawnuka Jordana Wysockiego oraz jego prapraprawnuczki Sofii Baragiola, Lic. Inés Maya- dyrektorki Regionalnego Muzeum Historycznego Trenque Lauquen, Lic. Claudii Stefanetti Kojrowicz - politolożki i specjalistki w dziedzinie historii polskiej emigracji w Argentynie, Wojskowego Instytutu Historycznego oraz Muzeum Historycznego im. Sarmiento.