Wojskowi i cywilni eksperci, także przedstawiciele rządu i świata nauki spotykają się w środę i czwartek w Poznaniu na Międzynarodowym Kongresie Cyberbezpieczeństwa Insecon. Wydarzenie organizowane jest po raz drugi.

Insecon to jedno z najważniejszych spotkań ekspertów IT z zakresu cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej i jedyne w Polsce organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwsza edycja Inseconu miała miejsce przed rokiem. Uczestnicy rozmawiać będą m.in. o tym, jak Polska broni się przed cyberatakami, jak o bezpieczeństwo mogą dbać firmy i samorządy.
Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON Paweł Dziuba powiedział PAP, że w tym roku resort chce szczególnie zająć się obszarem bezpieczeństwa informatycznego i współpracy cywilno–wojskowej. "Wśród głównych celów kongresu jest tworzenie mechanizmów koordynacji działań i wymiany informacji z cywilnymi organami i podmiotami zaangażowanymi w obronę cyberprzestrzeni. Kreowanie skutecznego potencjału tego obszaru wymaga szeroko pojętej współpracy resortu obrony ze światem komercyjnym, zarówno wewnątrz kraju jak i w relacjach międzynarodowych" – powiedział.
Dodał, że w tym roku na Inseconie nie zabraknie dyskusji o polskim i NATO-wskim systemie obrony cyberprzestrzeni, a także o ochronie tożsamości w internecie i bezpieczeństwie własnych zasobów.
Dyrektor Inseconu Witold Lipiński zwrócił uwagę, że istotnymi odbiorcami kongresu są przedstawiciele biznesu i samorządu, w tym specjaliści IT w tych podmiotach, osoby odpowiadające za budżety firm i decydujące o tym, jakie środki i na co będą wydawane.
"Będziemy mówić o tym, w jaki sposób nasze biznesy, nasze domy czy nasza infrastruktura mogą być zaatakowane. Rozmowy będą poświęcone możliwości ochrony przed ewentualnymi atakami cyberprzestępców. Eksperci powiedzą też, co robić, jeśli już incydent nastąpi; w jaki sposób pozbyć się intruza i jak odbudować infrastrukturę, żeby osiągnąć stan sprzed ataku" – wyjaśnił.
Ważnym wątkiem poruszanym podczas Inseconu będzie kwestia sztucznej inteligencji, wykorzystywanej do cyberzabezpieczeń, ale i cyberataków.
Wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa uzyskać będzie można nie tylko podczas debat, ale też w trakcie prezentacji i pokazów działających systemów. Na Insecon złoży się kilkanaście sesji tematycznych, wystawy firm cywilnych oraz wojskowych ze sprzętem łączności, dronami oraz nowościami z zakresu cyberbezpieczeństwa.(PAP)
rpo/ jann/