
Stały Przedstawiciel RP przy ONZ w Rzymie Aleksander Iwanicki, który w pierwszym półroczu 2025 r. podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, koordynuje stanowisko unijne oraz reprezentuje państwa członkowskie Unii Europejskiej na forum FAO, potępił celowe niszczenie przez Rosję ukraińskiej infrastruktury rolniczej, portów i magazynów, a także rosyjskie ataki na statki handlowe transportujące ukraińskie zboże. Przypomniał, że Moskwa kontynuuje wykorzystywanie żywności jako broni – co pokazał niedawny atak rakietowy na port w Odessie, w wyniku którego zginęły 4 osoby i został uszkodzony statek przygotowywany do transportu pszenicy do Algierii. „Potępiamy również kradzieże ukraińskiego zboża z terytoriów okupowanych przez Rosję, a także jego nielegalny transport i bezprawne nazywanie go „rosyjskim zbożem”. Takie działania stanowią wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego i jeszcze bardziej destabilizują globalne łańcuchy dostaw żywności”. Stały Przedstawiciel RP wezwał również FAO do dalszego monitorowania wpływu rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie na bezpieczeństwo żywnościowe zarówno w wymiarze globalnym, jak i na samej Ukrainie.
W kwestii wojny na Bliskim Wschodzie podkreśliliśmy, że eskalacja konfliktu i działań wojennych doprowadziła do katastrofalnego w skutkach braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia w Strefie Gazy. „Ubolewamy nad zerwaniem zawieszenia broni w Strefie (…) Wzywamy wszystkie strony do zachowania maksymalnej powściągliwości, ścisłego przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i wznowienia rozmów na temat drugiej fazy zawieszenia broni i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników.” – zaapelował Stały Przedstawiciel RP w Rzymie. Jednocześnie zapewnił, że UE i jej państwa członkowskie będą kontynuować udzielanie wsparcia i zwiększać swoje zaangażowanie humanitarne.
Ważnym tematem obrad będą punkty poświęcone potencjalnej reformie FAO i dyskusja nt. konsultacji przeprowadzonych w tym temacie przez Niezależnego Przewodniczącego Rady FAO. Z propozycją reformy organizacji z okazji 80. rocznicy utworzenia tej agendy ONZ wystąpił w listopadzie 2024r. Dyrektor Generalny organizacji - Qu Dongyu. Pomysł Szefa FAO wpisuje się w inicjatywę Sekretarza Generalnego ONZ - Antoniego Guterresa powołania zespołu (UN80), którego celem ma być optymalizacja funkcjonowania systemu Narodów Zjednoczonych.
Decyzje podjęte przez 177. sesję Rady FAO zostaną zatwierdzone podczas 44. sesji Konferencji FAO, która odbędzie się w dniach 27 czerwca – 4 lipca 2025r.
Kolejna, 178. sesja Rady FAO odbędzie się w grudniu 2025r.
***
Rada FAO została utworzona w 1947r. podczas 3. sesji Konferencji FAO, zastępując pierwotny „Komitet Wykonawczy”. Działa jako organ wykonawczy Konferencji FAO, między jej sesjami, i odgrywa główną rolę w podejmowaniu decyzji i doradzaniu w sprawach dotyczących wdrażania programu i realizacji budżetu, a także monitorowania wprowadzania decyzji dotyczących zarządzania i administracji Organizacji. Rada zbiera się na pięciu sesjach w każdym dwuleciu i jest wspierana przez Komitet Programowy, Komitet Finansowy i Komitet ds. Konstytucyjnych i Prawnych. Funkcję jej Niezależnego Przewodniczącego od 2021r. pełni Hans Hoogeveen. Rada FAO liczy 49 członków, wybieranych rotacyjnie na trzyletnie kadencje. Polska obejmie w niej członkostwo 1 lipca 2025 r.
Referat – Zespół Stałego Przedstawiciela RP przy ONZ w Rzymie