
Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zarządził na dzień 18 maja 2025 r. wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyborcy przebywający za granicą będą mogli oddać głos w obwodach głosowania, które zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy utworzył Minister Spraw Zagranicznych.
Obwodowe Komisje Wyborcze na terenie Królestwa Danii
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 2 kwietnia 2025 r. (Dz. U. z 2025 r. poz. 462) na terenie Królestwa Danii utworzonych zostało 7 obwodowych komisji wyborczych, w których polscy obywatele będą mogli oddać głos w nadchodzących wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Wykaz wszystkich Obwodowych Komisji Wyborczych w Królestwie Danii
Nazwa OKW | Adres OKW | Numer OKW |
Kopenhaga I |
Stadionvej 80 |
59 |
Kopenhaga II |
Fælledvej 12 |
60 |
Aalborg |
Hadsundvej 184 |
61 |
Aarhus |
Værkmestergade 17 |
62 |
Odense |
Demantsvej 30 |
63 |
Roskilde |
Rådhusbuen 1 |
64 |
Wyspy Owcze |
Undir Bryggjubakka 14 |
65 |
e-Wybory - zgłoś się do spisu wyborców za granicą
e-Wybory to usługa elektroniczna dzięki której wyborcy za granicą mogą zgłosić się do spisu wyborców bez wychodzenia z domu.
Aby zgłosić się do spisu wyborców przez e-Wybory nie trzeba posiadać podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo kwalifikowanego. Wystarczy wybrać dogodny ze względu na miejsce pobytu obwód głosowania, a następnie wprowadzić wymagane dane, które system zweryfikuje komunikując się z rejestrami państwowymi. W celu weryfikacji tożsamości wymagane będzie podanie nazwiska rodowego matki.
Korzystanie z usługi e-Wybory w celu zgłaszania się do spisu wyborców będzie możliwe do 5 dnia przed dniem wyborów, tj. do 13 maja 2025 r.
System eWybory nie służy do głosowania przez Internet. Głos w wyborach można oddać wyłącznie osobiście w lokalu wyborczym.
Formalności przed dniem wyborów
Pamiętaj, że aby oddać głos w wyborach należy wcześniej złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców do właściwego terytorialnie konsula lub posiadać ważne zaświadczenie o prawie do głosowania.
Wniosek o ujęcie w spisie wyborców
Rekomendowanym i najsprawniejszym sposobem składania wniosków o ujęcie w spisie wyborców jest przedstawiona powyżej platforma e-Wybory.
Oprócz serwisu internetowego, wniosek można złożyć na jeszcze dwa sposoby:
- osobiście lub korespondencyjnie poprzez złożenie papierowego wniosku z własnoręcznym podpisem;
- e-mailem poprzez przesłanie skanu/fotografii wniosku z własnoręcznym podpisem na adres poczty elektronicznej właściwego urzędu konsularnego.
Pobierz formularz wniosku o ujęcie w spisie wyborców.
Wnioski o ujęcie w spisie wyborców można składać do 13 maja 2025 roku.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania
Z zaświadczeniem o prawie do głosowania można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju lub za granicą, w tym w obwodowych komisjach wyborczych utworzonych na terenie Królestwa Danii.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy w Polsce albo u konsula w terminie do dnia 15 maja 2025 r.
Wniosek składa się na piśmie w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem.
Kalendarium
- 8 kwietnia 2025 r. podano do publicznej wiadomości informację o numerach oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
- 9 kwietnia uruchomiono usługę e-Wybory, umożliwiającą składanie wniosków o ujęcie w spisie wyborców sporządzanym przez konsula.
- Do 13 maja br. możliwe jest składanie wniosku o ujęcie w spisie wyborców sporządzanym przez konsula.
- Do 15 maja 2025 r. możliwe będzie składanie przez wyborców wniosków (za granicą do konsula) o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.
- 18 maja 2025 r. – dzień głosowania (w godzinach od 7.00 do 21.00 czasu lokalnego)
Akty prawne
Akty prawne dotyczące wyborów Prezydenta RP 2025 za granicą można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Szczegółowe informacje dostępne są także na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.
Najczęściej zadawane pytania
Jak można znaleźć najbliższą obwodową komisję wyborczą?
Obwieszczanie o adresach obwodowych komisji na terenie Królestwa Danii zostanie opublikowane na stronie placówki. Dane o obwodach głosowania dostępne są już w usłudze e-Wybory, służącej do rejestrowania się w spisie wyborców.
Jeżeli w danej lokalizacji jest kilka punktów wyborczych, zalecamy zapisywanie się do obwodowej komisji wyborczej, do której jest zapisana najmniejsza liczba osób.
Skąd będę wiedział/wiedziała, do której obwodowej komisji wyborczej się zapisałem/zapisałam?
Należy koniecznie zapamiętać numer obwodu głosowania, do którego zgłosił się wyborca. Zalecamy zapisanie w telefonie komórkowym albo wydrukowanie otrzymanego z e-Wybory potwierdzenia wpisania do spisu wyborców.
Co muszę ze sobą wziąć do lokalu wyborczego?
W dniu głosowania do lokalu na terenie Królestwa Danii należy zabrać ze sobą ważny polski dowód osobisty lub ważny polski paszport.
Nie jest możliwe głosowanie za okazaniem innych dokumentów, np. prawa jazdy czy duńskiego paszportu.
Do czego służy zaświadczenie o prawie do głosowania i kto może mi wydać taki dokument?
Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy w Polsce albo u konsula w terminie do dnia 15 maja 2025 r.
Wniosek składa się na piśmie w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem.
Jak odebrać od konsula zaświadczenie o prawie do głosowania?
Zaświadczenie o prawie do głosowania:
- wyborca odbiera osobiście w urzędzie konsularnym, w którym złożył wniosek, albo
- odbiera osoba pisemnie upoważniona przez wyborcę w urzędzie konsularnym, w którym wyborca złożył wniosek, albo
- w szczególnie uzasadnionych okolicznościach, na wniosek wyborcy, konsul przesyła je na wskazany adres (w okręgu konsularnym konsula, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Istnieje możliwość wnioskowania o doręczenie dokumentu kurierem na koszt wyborcy.
Czy jeśli zapisałem się do obwodu głosowania za granicą, to mogę przepisać się do obwodu głosowania w kraju?
Można albo dopisać się do obwodu z kraju tradycyjnie, albo przez internet. Więcej informacji na stronie "Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW".
Czy jeśli zapisałem się do obwodu głosowania w kraju, to mogę przepisać się do obwodu głosowania za granicą?
W tej sytuacji należy złożyć wniosek o dopisanie się do spisu wyborców za granicą najpóźniej do wtorku, 13 maja 2025 r.
Są trzy sposoby na złożenie wniosku:
- rekomendujemy złożenie wniosku przy użyciu usługi e-Wybory,
- złożenie wniosku w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie),
- złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku.
Jak się mogę zgłosić do pracy w OKW za granicą?
Obwodowe komisje wyborcze za granicą powołują konsulowie na podstawie art. 183 ustawy Kodeks Wyborczy. Do 28 kwietnia br. członków obwodowych komisji wyborczych mogą zgłaszać komitety wyborcze. Po tej dacie konsul może uzupełnić skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej spośród wyborców zamieszkałych lub przebywających na obszarze właściwości terytorialnej konsula. Termin na powołanie komisji przez konsula upływa do 2 maja. Pytania w sprawie możliwości udziału w pracach komisji należy kierować na adres urzędu konsularnego.