
Projekt ten, zorganizowany z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE, jest wspólną inicjatywą Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie oraz irlandzkiej instytucji państwowej ds. ochrony zabytków narodowych o nazwie The Office of Public Works.
W Irlandii nazwisko „Markiewicz” od razu przywołuje postać Konstancji Markiewicz, legendarnej irlandzkiej bohaterki i bojowniczki o niepodległość kraju. Ta wystawa po raz pierwszy w historii prezentuje życie i twórczość artystyczną jej męża Kazimierza Markiewicza – Polaka, malarza, dramaturga o charyzmatycznej i barwnej osobowości – oraz niezwykle istotną rolę, jaka odegrał on w kręgach dublińskiej bohemy u progu irlandzkiej rewolucji niepodległościowej.
Ponad 80 dzieł sztuki i artefaktów zaprezentowanych w przestrzeniach wystawowych Zamku Dublińskiego pochodzi z ważnych państwowych kolekcji, w tym z Narodowej Galerii Irlandii, Narodowej Biblioteki Irlandii, Narodowego Muzeum Irlandii, Galerii Hugh Lane, Galerii Crawford, The Model w Sligo oraz Archiwum Publicznych Dokumentów Irlandii Północnej; a także od prywatnych kolekcjonerów, tj. z Lissadell House, United Arts Club, Sir Josslyna Gore-Booth i rodziny irlandzkiego radykała Thomasa MacDonagha, a przede wszystkim z prywatnych kolekcji polskich krewnych Kazimierza Markiewicza Markiewiczów, którzy wypożyczyli na cel wystawy dużą liczbę obrazy nie prezentowanych do tej pory w Irlandii.
Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog.