Przyszłość sektora energetycznego, aktualne wyzwania w obliczu napięć geopolitycznych oraz konkretne rozwiązania dla Polski i regionu - tym będzie żył Toruń na początku maja. W dniach 6-7 maja 2025 roku odbędzie się IV Kongres Energetyki Przyszłości, organizowany pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE. Gospodarzem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Z energią o prawie”.

Energetyka pozostaje jednym z kluczowych tematów europejskiej debaty publicznej - i to ona znajdzie się w centrum uwagi podczas IV Kongresu Energetyki Przyszłości. Tegoroczna edycja, odbywająca się pod hasłem „Synergia Innowacji”, symbolizuje nowy etap w rozwoju branży, oparty na integracji różnorodnych technologii i rozwiązań wspierających transformację energetyczną.
Kongres zgromadzi przedstawicieli najważniejszych instytucji krajowych, w tym rządu RP, naukowców, inwestorów oraz liderów branży energetycznej. Wśród potwierdzonych uczestników znajdują się m.in. Wojciech Wrochna - pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu, a także Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Obecność przedstawicieli rządu, kluczowych spółek infrastrukturalnych oraz firm z sektora energetycznego podkreśla rangę kongresu jako platformy realnego dialogu między sektorem publicznym a przemysłem.
Program kongresu obejmuje dyskusje na temat bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju odnawialnych źródeł energii w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu politycznym i regulacyjnym, a także perspektyw wykorzystania gazu w procesie transformacji energetycznej. Uczestnicy poruszą również zagadnienia związane z dekarbonizacją przemysłu energochłonnego oraz jego konkurencyjnością.
Szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu energetycznemu Polski w kontekście rosnących napięć geopolitycznych. Eksperci przeanalizują, jak zintegrowane działania legislacyjne, inwestycyjne i regulacyjne mogą wzmocnić bezpieczeństwo dostaw energii w sytuacjach kryzysowych.
„To już tradycja, że w maju Toruń staje się stolicą polskiej energetyki. KEP od kilku edycji nadaje realny ton kierunkom transformacji energetycznej” - podkreśla Kornel Koronowski, przewodniczący Rady Programowej IV Kongresu Energetyki Przyszłości.
Nie zabraknie tematów dotyczących przyszłości technologii jądrowych - w tym rozwoju SMR (small modular reactors) - oraz synergii między OZE a energetyką konwencjonalną. Osobna sesja zostanie poświęcona sprawiedliwej transformacji regionów, podkreślając znaczenie aktywnego udziału społeczeństwa w procesie zmian.
„Energetyka jądrowa wraca do łask na całym świecie. Polska nie bez przeszkód realizuje swój program budowy elektrowni jądrowej. Dlatego należy dyskutować o tym, jak budować polskie reaktory jak najszybciej i jak najtaniej” - dodaje Wojciech Jakóbik, członek Rady Programowej KEP.
Oprócz bogatej oferty paneli dyskusyjnych, uczestnicy kongresu będą mogli wziąć udział w rozmowach w formule round tables oraz warsztatach z prawa energetycznego „Pułapki i absurdy prawa energetycznego”, prowadzonych przez ekspertów ze Stowarzyszenia Prawników Prawa Energetycznego.
IV Kongres Energetyki Przyszłości to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęconych strategicznym zagadnieniom energetycznym. To wyjątkowa okazja do wymiany wiedzy i networkingu na najwyższym poziomie.
Szczegółowy program oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie organizatora: kep.zeop.pl.
Rejestracja trwa do 30 kwietnia 2025 r.
Przedstawicieli mediów zapraszamy do skorzystania z akredytacji dziennikarskiej.
https://kep.zeop.pl/akredytacja/
Więcej informacji:
LinkedIn: Kongres Energetyki Przyszłości KEP
e-mail: [email protected]
tel.: 730 025 149
Źródło informacji: Stowarzyszenie „Z energią o prawie”