
Uroczystość otworzył Piotr Samerek, chargé d’affaires a.i. RP w Bratysławie. Okolicznościowe przemówienie wygłosił także sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Rastislav Chovanec.
W swoim przemówieniu P. Samerek wskazał na aktualność i przesłanie Konstytucji z 3 maja 1791 r., która była swego rodzaju manifestem woli naprawy państwa, ale także manifestem idei wolności wobec zaborczej polityki sąsiednich państw. Zauważył, że znany nam porządek międzynarodowy ulega rozpadowi, czego najbardziej dotkliwym wyrazem jest wojna na Ukrainie. Podkreślił, że w tych trudnych czasach ważne jest wsparcie najbliższych partnerów: „Europa wyciągnęła wnioski z lekcji Polski sprzed ponad dwustu lat. Ukraina otrzymuje wsparcie od innych krajów i wierzę, że również my coraz lepiej rozumiemy, że nasza siła i ratunek przed despotycznym zagrożeniem leżą w jedności europejskiej opartej na fundamentach prawa rzymskiego, filozofii greckiej i tradycji judeochrześcijańskiej”. Przypomniał również o dziedzictwie zmarłego kilka dni wcześniej papieża Franciszka, ale także o trzydziestej rocznicy wizyty papieża – Polaka na Słowacji. Przywołując wypowiedź św. Jana Pawła II z czerwca 1995 r. z wizyty w Tatrach Wysokich: „Tatry nie dzielą, ale łączą Polaków i Słowaków” zaapelował, by to przesłanie miało odzwierciedlenie w relacjach polsko-słowackich, „bo na kogo możemy liczyć, jeśli nie na dobrego sąsiada?”.
Wskazując na bardzo dobry stan dwustronnych relacji R. Chovanec, podkreślił, że Polska jest ważnym partnerem SK w UE jak również sojusznikiem w NATO. Podziękował, za wsparcie, które polscy piloci udzielali SK w ramach misji ochrony słowackiej przestrzeni powietrznej (air policing) do końca ubiegłego roku.
W przyjęciu udział wzięli liczni przedstawiciele administracji słowackiej – zarówno krajowej jak i samorządowej, korpusu dyplomatycznego oraz reprezentanci miejscowej Polonii, kręgów kultury, biznesu i think tanków. W wydarzeniu uczestniczyło łącznie blisko 2000 osób.