Wybierz kontynent

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej, ustanowiony przez Episkopat w 2002 r. w rocznicę wyzwolenia przez amerykanów obozu w Dachau, 29 kwietnia 1945 r. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich 1773 pochodziło z Polski, a 868 duchownych zostało zamęczonych w obozie.

Dachau KL 1945 Brama obozu. Fot. National Archives Records of the Office of War Information (OWI) 208-AA-206K-11, Domena publiczna.

KL Dachau - obóz koncentracyjny położony nieopodal Monachium  był podczas drugiej wojny światowej głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych.

 
Warto odnotować, że powstał na mocy rozkazu Heinricha Himlera z 21 marca 1933 r. w celu izolowania politycznych przeciwników reżimu nazistowskiego, duchownych i Żydów. Od 1938 r. pełnił funkcję „ośrodka szkoleniowego” dla zarządców i wachmanów innych późniejszych obozów. Podczas wojny, a w szczególności po 1942 r., Dachau stanął na czele bardzo rozbudowanej struktury podobozów, liczącej ponad 200 placówek na południu Niemiec i w anektowanej Austrii. Były one w większości powiązane z przemysłem wojennym. 

Wielu więźniów było kierowanych do KL Dachau z innych obozów. Wówczas więźniowie z Niemiec stali się mniejszością, a największą grupę stanowili więźniowie z Polski. Liczba więźniów i ofiar nie jest dokładnie znana. Według dokumentacji obozowej w okresie 1933–1945 przez obóz przewinęło się 206 206 więźniów, z czego zmarło 31 591. Według danych z innych źródeł, ogólną liczbę więźniów szacuje się na ok. 250 tys. osób, a liczbę ofiar nawet na blisko 150 tys. (wliczając osoby zgładzone w podobozach).

Martwa bocznica i wyzwolenie
Gdy zbliżał się front wojsk alianckich, Niemcy próbowali ewakuować więźniów w różnych kierunkach. 29 kwietnia 1945 r. obóz został wyzwolony, a wraz z nim ok. 67 tys. więźniów – połowa z nich w obozie głównym. Amerykanie rozstrzelali bez procesu sądowego większość wziętych do niewoli strażników SS. Takie wrażenie wywarło na nich to co zastali w obozie (m.in. stojący na bocznicy pociąg z 2600 ciałami, oraz znalezionych w okolicach krematorium ok. 3 tys. zabitych).

Dzień pamięci
W rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau, 29 kwietnia, obchodzony jest co roku ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Ma on na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu.

 

DACHAU. Napis ARBEIT MACHT FREI

 

Doroczne obchody odbywają się w Kaliszu i są kontynuacją corocznego dziękczynienia księży-więźniów Dachau za wyzwolenie obozu w 1945 roku. W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu. 

W 2025n roku Eucharystii o godz. 12.00 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczył i homilię wygłosi abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita gdański. Jest to też, jak co roku, czas dziękczynnej modlitwy za kapłanów, którzy ponieśli męczeńską śmierć w miejscach zagłady podczas drugiej wojny światowej.

Polsko-niemieckie obchody 80. rocznicy wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego w Dachau odbyły się na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau w sobotę, 26 kwietnia, z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski i Konferencji Episkopatu Niemiec. Mszy św. na terenie obozu przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski a Słowo Boże wygłosił bp Michael Gerber, biskup Fuldy, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.

W tym dniu miała też miejsce pielgrzymka polskich katolików do Dachau, której organizatorem była Polska Misja Katolicka w Niemczech.  

Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich 1773 pochodziło z Polski. 868 duchownych zostało zamęczonych w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.

Żródło KEP, Wikipedia.

BEB

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj